Bombardují nemocnice, západním firmám je to jedno. Ukrajinská ekonomka po nich chce miliardy

24.07.2024 15:15 | Zprávy

Ekonomka a expertka na ruskou ekonomiku a americko-ruské vztahy Elian Ribakova se zlobí na západní firmy a celkově na západní partnery, kteří se svými firmami obcházejí protiruské sankce a fakticky tak podporují ruské agresory ve vraždění ukrajinských dětí, a to dokonce i dětí onkologicky nemocných.

Bombardují nemocnice, západním firmám je to jedno. Ukrajinská ekonomka po nich chce miliardy
Foto: repro, tan
Popisek: Nejvyšší bankovka ruského rublu, na níž je znázorněn Most přes řeku Amur a Pomník Nikolaje Muravjova-Amurského

Elina Ribakova, spolupracovnice Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku a ředitelka programu mezinárodních záležitostí na Kyiv School of Economics, sepsala pro list Financial Times komentář, v němž žádá západní partnery, aby jednali mnohem důsledněji v uplatňování protiruských sankcí. Navzdory ruskému barbarství, kdy ruští agresoři zasáhli např. velkou dětskou nemocnici v Kyjevě a donutili k evakuaci i děti trpící rakovinou, řada západních firem stále jedná tak, že fakticky pomáhá ekonomicky držet Putinův válečný stroj v chodu, říká.

„Poslední strašlivý ruský útok na dětskou onkologickou nemocnici v Kyjevě na začátku tohoto měsíce vyvolal vážné otázky o tom, jak může země vyrábět rakety a drony ve velkém pomocí západních komponent. Navzdory četným vývozním kontrolám nesou západní společnosti stále velkou část odpovědnosti za umožnění přístupu Ruska ke kriticky potřebným součástkám. Aby byly kontroly vývozu účinné, musíme je (firmy) pohnat k odpovědnosti,“ poznamenala Ribakova, podle které je na jedné straně třeba zpřísnit tresty za obcházení systému sankcí a na straně druhé poskytnout více peněz těm orgánům, které mají na dodržování sankcí dohlížet.

Tresty za obcházení sankcí by se podle ní měly pohybovat i v řádech miliard, pokud to nepůjde jinak, aby firmy skutečně zabolelo, pokud budou obcházet protiruské sankce a přijde se na to.

Ukrajinci si podle Ribakové dali tu práci a identifikovali tisíce prvků, které Rusové využívají při svém válečném běsnění. Prvků, které ruský vojensko-průmyslový komplex získal ze Západu. Konkrétně má jít o 3 638 součástek ve 134 zbraňových systémech. Kanada, Čína, Německo, Nizozemsko, Švýcarsko, Tchaj-wan a USA. To jsou země, z nichž pocházejí komponenty využité při konstrukci dronů Šahíd dopadajících denně na obydlí ukrajinských mužů, žen a dětí. „Tato zjištění potvrzují vlastní ruský výzkum, že jeho armáda je ze 70–90 procent závislá na součástech vyrobených Západem,“ doplnila Ribakova.

Osm ministrů financí ze zemí Evropské unie – konkrétně ministrů financí Polska, Estonska, Litvy, Finska, Švédska, Dánska, Lotyšska a Nizozemí, v textu pro server britského listu The Guardian tvrdí, že sankce ruskou ekonomiku oslabují a jediné, co je potřeba, je v tlaku na Rusko vytrvat a Ukrajinu nadále podporovat.

Ruská válečná ekonomika podle ministrů financí zmíněných zemí naráží na své limity.

„Nezaměstnanost klesla do té míry, že se objevují zprávy, že Vladimir Putin schválil nahrazení věznění nucenou prací. Napjatý trh práce vyvolal tlak na růst mezd, zatímco slabší rubl zvyšuje dovozní ceny a přispívá ke stále vyšší inflaci, a to navzdory snahám ruské centrální banky bojovat proti ní vysokými úrokovými sazbami,“ upozornili ministři.

Agentura Bloomberg v souvislosti s ruskou ekonomikou poznamenala, že ve stávající situaci do značné míry pomáhá z rezerv, které vytvořila v minulosti díky prodeji plynu a ropy. Agresí proti Ukrajině tak Rusové fakticky projídají svou budoucnost.

Ruská ekonomika se navíc drží nad vodou v důsledku přísných restrikcí na vývoz benzínu či cukru.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To postrádá logiku., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevomen , 24.07.2024 16:38:35
Za 30 let samostatné Ukrajiny se jejich vládám podařilo zem rozvrátit, rozkrást, zkorumpovat a nakonec zatáhnout do války. Část Ukrajinců uteklo do Evropy, část do Ruska a ti, kteří tu možnost neměli, musí umírat pod banderovskými prapory. Individua, která to mají na triku, ještě budou kousat ruku, která je krmí. Donekonečna není možné žít na cizí účet, zvyšovat požadavky a ještě vyhrožovat.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Mladá, krásná, vzdělaná, to jim vadí. Studentka se natočila, jedna připomínka spustila peklo

10:30 Mladá, krásná, vzdělaná, to jim vadí. Studentka se natočila, jedna připomínka spustila peklo

Studentka politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy vyvolala na sociálních sítích roz…