V září loňského roku došlo po výbuchu k úniku plynu z plynovodu Nord Stream. Stopy ohledně jeho poškození přes veškeré spekulace, vedou podle ekonoma a publicisty Pavla Šika do USA. „To, že Rusko nevyhodilo do povětří Nord Stream, věděla CIA prý už v říjnu minulého roku,“ píše Šik ve svém facebookovém komentáři k této události.
Odkazuje na vyjádření ředitel CIA Williama Burnse, ten prý už v říjnu řekl „evropskému protějšku“, že „dostupné důkazy neukazují na Rusko“, uvedl deník Wall Street Journal s odvoláním na úředníka přítomného na schůzce.
Šik rozkrývá, proč informace o tom, že to americká zpravodajská služba tají, datují záměrně k říjnu. „Jasně, že to CIA věděla, když to sama provedla, řekl by Seymour Hersh. Ale je zajímavé, že i v tomto ‚červeném sleďovi‘, jak to nazývá Seymour a jak se nazývá zavádějící informace, kterou mají média zveřejnit, promyšleně stojí, že to CIA věděla až v říjnu. Proč? Jednoduše, protože Jennifer Granholm, americká ministryně energetiky, ještě na konci září v BBC řekla: ‚Vypadá to, že na vině je Moskva..‘ Takže promyšlený červený sleď musí pracovat s říjnem,“ pokračuje ekonom Šik.
Do jakého světla tohle celé obvinění staví Ukrajinu? „Pokud uvěříme tomuto ‚červenému sleďovi‘ CIA a pomineme řeči, že by Zálužný dělal něco na vlastní pěst (což je kravina), staví to celé ukrajinské vedení do světla lhářů, protože nejen Podoljak mluvil o ‚teroristickém útoku, který provedla Moskva‘,“ připomíná publicista.
CIA si je podle Šika zřejmě vědoma, že se problematika jednou v budoucnu, až se bude počítat, bude točit i kolem možného odškodnění. „Ale Ukrajina je tak jako tak bankrot, tak proč jí nepřišít ještě zničení evropské infrastruktury, nebo?“ dodává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab