Už před příjezdem k turnovskému kulturnímu domu Střelnice bylo jasné, že tady dojde k názorovému střetu. Naproti Střelnici na domě visel velký transparent Miloši Go Home. Jakmile vstoupil Zeman na pódium, rozhořel se souboj jeho příznivců a odpůrců. Těžko říci, kterých bylo více. Střelnice se zaplnila k prasknutí, obsypán lidmi byl i balkon. Mávali červenými i zelenými kartami. Někteři freneticky volali Ať žije Zeman, do toho zněl pískot a výkřiky hanba. Situaci zklidňoval ve svém úvodním slově hejtman Martin Půta. "Chci vás na začátku poprosit. Poměr sil jste si ukázali červenými a zelenými kartami. Dokonce tu zazněly i zvuky, které žádné diskuzi neprospívají. Prosím, i když můžeme mít rozdílné názory, aby jedni nechali prostor druhým a naopak. Abychom se mohli vzájemně poslouchat a na kladené otázky slyšeli odpovědi. Když se budeme překřikovat, k úspěšné diskuzi to neprospěje,“ nabádal hejtman.
Destabilizujete českou společnost, rozdělujete ji a ohrožujete naši svobodu
14 z 27 zastupitelů podepsali takzvanou Turnovskou výzvu, kterou na Střelnici předal prezidentovi Josef Uchytil. Píše se v ní: "Pane prezidente, je to nadlidský výkon vytvářet v našich očích představu o prezidentovi jako o něčem důstojném, váženém a následováníhodném. Přesto se s velkým sebezapřením dokážeme povznést nad vaše nevhodné chování a výroky. Neumíme se ale smířit s tím, že si přisuzujete silnější mandát a kompetence, než jaké vám náleží. Že nejednáte větší měrou jako zástupce české politické reprezentace, ale pouze jako Miloš Zeman. Nelíbí se nám vaše proruské snahy, které jdou přímo proti české zahraniční politice a co víc – proti zájmům mnoha občanů, které máte jako prezident republiky reprezentovat. Destabilizujete českou společnost, rozdělujete ji a ohrožujete to nejcennější, co máme - naši svobodu. Apelujeme na vás, abyste vrátil důstojnost úřadu, který zastáváte. Apelujeme na vás, aby všechny vaše budoucí zahraničně politické kroky měly podporu naší diplomacie, podporu většiny Parlamentu ČR.“
Zeman na Turnovskou výzvu reagoval slovy. "Týká se především údajně mého protiruského postoje. Chtěl bych odpovědět, proč jsem proti sankcím vůči Rusku a proč jedu 9. května do Moskvy na Den vítězství. Protiruské sankce odsoudil rakouský kancléř Faymann, nebo slovenský premiér Fico, maďarský Orbán a další, kteří zastávají názor, že po uklidnění situace na Ukrajině, kde panuje byť křehké příměří, je dobré protiruské sankce zmírnit a postupně zrušit. Obdobný názor vyjádřili i čeští exportéři ústy prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka, prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka,“ uvedl.
Jsem hrdý, že do Moskvy jedu
"Moje cesta do Moskvy je motivována jednou jedinou větou říšského protektora Reinharda Heydricha, kterou pronesl na Pražském hradě. Zní: V tomto prostoru Češi nemají co pohledávat. Kdyby Německo vyhrálo válku, tak tady nejsme, nebo mluvíme německy. Na rozdíl od západoevropských zemí, které tehdejší Rudá armáda neosvobodila, na území Československa padlo 150 tisíc vojáků Rudé armády a Sovětský svaz ztratil v této válce dohromady 20 milionů osob. Je to Den vítězství nad hitlerovským Německem. Památka všech obětí. Přijal jsem pozvání na ukončení války v Evropě. Jsem hrdý na to, že tam jedu,“ vysvětlil Zeman.
Josef Uchytil se prezidenta zeptal, jakou má vizi v zahraniční politice. "Moje hlavní vize spočívá v tom, že Česká republika by se měla postupně přibližovat modelu skandinávského sociálního státu. Protože skandinávské země jsou na prvním místě nejen v žebříčku konkurenceschopnosti. Ale i v indexu lidského rozvoje, který vedle ekonomické a životní úrovně zahrnuje takově věci jako úroveň zdraví, míru kriminality a desítky dalších indikátorů. Toto je optimální model pro Evropu,“ objasnil prezident. "Za mé vlády Česká republika vstoupila do NATO. Nejsme v EU a NATO jenom proto, abychom byli poslušní přisluhovači. Jsme tam jako každá jiná země, abychom hájili národní zájmy. Nejsem ruský agent. Ale přiznávám se, že jsem agent České republiky,“ pronesl prezident.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban