Skupina Tell Mama, která monitoruje protimuslimské incidenty, minulý měsíc uvedla, že od útoku Hamásu na Izrael 7. října došlo k 335% nárůstu případů.
„Protimuslimská nenávist nemá v naší společnosti absolutně žádné místo. Nedopustíme, aby události na Blízkém východě sloužily jako záminka k ospravedlnění zneužívání britských muslimů,“ uvedl britský ministr vnitra James Cleverly, cituje agentura Reuters.
Britská vláda proto dnes přislíbila 117 milionů liber, tedy téměř tři a půl miliardy korun, na ochranu muslimských komunit a slibuje další kroky v boji proti extremismu.
Ministr vnitra oznámil, že na ochranu muslimských škol, komunitních center a mešit před rostoucím počtem útoků z nenávisti bude použito více než 100 milionů liber, informuje britský on-line deník The Independent.
James Cleverly uvedl, že peníze budou vynaloženy na bezpečnostní opatření, která zahrnují alarmy, ploty a průmyslové kamery.
Balíček na ochranu muslimských komunit by měl muslimům žijícím ve Velkém Británii poskytnout „jistotu a důvěru v době, kdy je to nezbytně nutné“.
„Toto financování dokazuje, že tato vláda se rozhodně staví proti zločinům z nenávisti, zneužívání, vyhrožování nebo obtěžování britských muslimů,“ řekl ministr pro bezpečnost Tom Tugendhat. „Nadále úzce spolupracujeme s policií a komunitními partnery, abychom zajistili bezpečnost britských muslimů.“
Celkem 117 milionů liber bude rozděleno v příštích čtyřech letech a bude se týkat míst po celé Británii.
Rozhodnutí následuje po oznámení premiéra Rishiho Sunaka z února, který oznámil podobný balíček i pro židovskou komunitu. Té bude v příštích čtyřech letech rozděleno 70 milionů liber. BBC uvádí, že balíček pro muslimskou komunitu je větší, než pro tu židovskou, z důvodu vyššího počtu muslimských obyvatel a většího počtu míst, která je třeba pokrýt.
Britští ministři nedávno odsoudili nárůst nenávisti vůči muslimům a Židům. Vláda byla též obviněna z rozdmýchávání napětí, které v Británii panuje i kvůli pokračujícímu konfliktu na Blízkém východě mezi Izraelem a Hamásem.
Člen parlamentu a bývalý předseda konzervativců Lee Anderson totiž prohlásil, že londýnský starosta je ovládán „islamisty“. Kvůli těmto výrokům byl o den později suspendován, ministři nicméně odmítali říci, že jeho výrok byl islamofobní. Pouze uvedli, že jeho slova byla špatná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.