Má Česká republika poskytnout Mezinárodnímu měnovému fondu 90 miliard, které by šly na záchranu zadlužených zemí? Názory odborníků i politiků se různí. Například Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, je jednoznačně pro, podobně jako ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Měli bychom být vysoko v integraci v EU,“ zdůvodnil v ČT.
„Z krátkodobého hlediska bychom od stolu odstaveni nebyli, ale z dlouhodobého by to pro nás nebylo dobré,“ popsal Špicar, jak by vypadala možnost, kdy by Česko na žádost nepřistoupilo. Proti pomoci je například prezident Václav Klaus.
„Vláda si z nás dělá legraci, protože sociální demokracie požadovala v Parlamentu projednání této věci před odjezdem do Bruselu,“ vadí ČSSD. Stínový ministr Jan Mládek financí kritizoval, že jejich žádost o projednání byla odmítnuta a následně se premiér Petr Nečas v Bruselu „vymlouval“, že musí téma ještě projednat právě v Parlamentu.
Mládek si o budoucím stavu Evropské unie myslí, že do dvou nebo tří let z ní Velká Británie vystoupí. Europoslanec Jan Zahradil z ODS se ale obává, aby kvůli takovému problému nepadla v Česku vláda. „Věříme, že se neocitneme v pozici Slovenska nebo Řecka nebo Itálie, kde eurokrize vykopla jejich vlády z křesel,“ uvedl v pořadu.
Nesouhlasil však příliš ani se Špicarem ani Mládkem. „Pánové museli doma opravovat nějaké elektrické vedení, protože slovo izolace je jejich oblíbené,“ vtipkoval Zahradil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan