Británie v úžasu: Úspěšná integrace přistěhovalců? No, víte... Je zde nové zjištění

19.12.2016 10:05 | Zprávy

Zatímco v zemích východní Evropy horují levicoví politici a lidskoprávní aktivisté s nadšením pro multikulturalismus, ve Velké Británii začínají pomalu střízlivět. Představitelé vlády přiznávají, že integrace zejména muslimských přistěhovalců se nedaří.

Británie v úžasu: Úspěšná integrace přistěhovalců? No, víte... Je zde nové zjištění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Velká Británie je vedle Francie či Německa často dávána za příklad země, kde se podařilo „až na pár neúspěšných případů“ v plné kráse realizovat utopickou ideologii multikulturalismu – ale fakta hovoří jasnou řečí. Před několika dny publikovala vysoká státní úřednice Dame Louise Casey zprávu, ve které poukazovala na problémy segregace a sociálního vyloučení v případě muslimských komunit. Její alarmujííc zjištění působí ve Velké Británii jako rozbuška a k problematice se vyjadřují politici i aktivisté.

Casey mimo jiné konstatovala, že úředníci i politici se často obávají nazývat problémy s integrací muslimských komunit pravým jménem z obav, aby nebyli označováni za rasisty a islamofoby. Nemalá část muslimů podle Casey nerespektuje britské hodnoty ani zákony země. „Zejména ženy ani po mnoha letech strávených ve Velké Británii nehovoří anglicky a jejich manželé jim upírají běžná práva, jako je například svoboda pohybu.“

Vážnosti situace si je patrně vědoma i současná vláda a ke zprávě se včera vyjádřil muslimský ministr pro komunity a místní samosprávu Sajid Javid. Dával mimo jiné za pravdu Casey a konstatoval, že integrace muslimských komunit do britské společnosti nebyla prozatím příliš úspěšná. Také Javid obvinil všechny předchozí vlády z toho, že před problémy strkaly hlavu do písku, aby nebyly označovány za rasistické či protiislámské.

Sedmačtyřicetiletý Javid byl jmenován na svůj post letos v červenci a s problémy multikulturalismu má své osobní zkušenosti. Vyrůstal totiž na předměstí Manchesteru v Rochdale, kde se v posledních desetiletích nashromáždilo velké množství muslimských přistěhovalců. „Existuj tam lidé, jež jsem znával ve svém dětství, kteří za posledních čtyřicet let nepotkali téměř nikoho mimo svoji komunitu. Mohu jmenovat konkrétní jedince, kteří se ani po 50 letech ve Velké Británii nenaučili anglicky.“

Javid avizoval, že na rozdíl od svých předchůdců nehodlá před problémy uhýbat. „Problém integrace má však dvě strany a o integraci musí mnohem větší měrou usilovat i samotní muslimové,“ uvedl Javid, který volá po „integrační revoluci“. Navrhuje například, že „by měli držitelé veřejného úřadu přísahat věrnost základním britským hodnotám“. „Nemůžeme očekávat, že nově příchozí přijmou britské hodnoty, když tak neučinili ani ti, co v zemi žijí desítky let. Mnou navrhovaná přísaha by to mohla změnit.“

Ministr pro komunity a místní samosprávu sice nešetří elánem, ale mnozí jeho nadšení pro věc nesdílejí a považují jakékoli další snahy o uvedení ideologie multikulturalismu do praxe za nemistné. Britský aktivista, spisovatel a člen Liberálních demokratů Maajid Nawaz ve svém včerejším vystoupení v rádiu LBC bez obalu řekl, že multikulturalismus je mrtvý. Z neutěšené situace v oblasti integrace obvinil především levicové politiky. „Právě oni mohou za to, že se Velká Británie stala segregovanou zemí. Utopická ideologie multikulturalismu způsobila mnoho zla a napětí ve společnosti. Každý, kdo se vyjádřil kriticky vůči jednotlivým přistěhovaleckým komunitám, byl okamžitě označován za islamofobického fanatika a častován i dalšími urážkami. Je směšné, že byl rasistou nazýván každý, kdo chtěl jen s ostatními sdílet hodnoty své země.“

Multikulturalismus podle Nawaze přinesl nejvíce negativ právě samotné muslimské komunitě. „Strach před otevřenou diskusí o všech problémech situaci ještě zhoršil. Svůj podíl na šokujících statistikách uvězněných a nezaměstnaných muslimů mají právě i liberálové, kteří o těchto věcech nechtěli veřejně hovořit. „Levice se snaží chránit menšiny tím, že odmítají zpochybňovat některé nepřístojné zvyky v muslimské komunitě, což v konečném důsledku vede k neúspěšné integraci.“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedopusťme, abychom se vrátili zpět,“ vyzvala ODS. Nahrála na smeč. A ne jenom jeden

13:05 „Nedopusťme, abychom se vrátili zpět,“ vyzvala ODS. Nahrála na smeč. A ne jenom jeden

Pro ODS je rok 2025 rokem rozhodnutí. Rozhodnutí, zda patříme na západ, do stability a prosperity, n…