Středeční MF Dnes uveřejnila komentář britského velvyslance v ČR Fielda s titulkem „Svatby pro všechny? Zkuste to, Češi“.
Velvyslanec zdůraznil, že ho po nedávném příjezdu do Česka pozitivně překvapil důraz na obhajobu lidských práv, o kterém se v Česku mluví opravdu hodně. V rámci této obhajoby je podle Filda na místě postavit se homofobii, transfobii i bifobii. V této věcí se obrátil na Čechy právě v Mezinárodní den boje proti homofobii, transfobii i bifobii (IDAHOBIT).
Field připomněl, že ve Velké Británii bylo manželství pro všechny přijato před deseti lety, za časů konzervativní vlády Davida Camerona.
„Podle něj manželství pro všechny bylo a je zcela v souladu s konzervativními hodnotami odpovědnosti, rodiny a svobody jednotlivce. Nechtěl, aby lásku omezoval zákon. Cameron se chtěl zasadit o společnost, která respektuje všechny bez ohledu na sexualitu, pyšní se rozmanitostí a je otevřená všem. Nešlo tvrdit, že existuje rovnost postavení a příležitostí, a zároveň z LGBT+ lidí vytvářet občany druhé kategorie,“ zaznělo od velvyslance.
I Cameron podle něj poslouchal, že přijetí takového zákona podkope základy britské společnosti. Ale z velvyslancova pohledu čas ukázal, že se nic takového nestalo.
„S odstupem deseti let můžeme říct, že se lidé, podle kterých mělo uzákonění stejnopohlavních sňatků vést ke katastrofě, mýlili. Nebe nám nespadlo na hlavu. Společnost se nezhroutila. Jen bylo malému počtu lidí konečně umožněno cítit, že je společnost skutečně přijímá. Zákon o manželství pro všechny navíc pomohl upevnit pozitivní postoj Britů ke stejnopohlavním vztahům. V roce 2013 se pro zákon vyslovilo 54 % Britů, 37 % bylo proti. V roce 2023 zákon podporuje 77 % lidí a pouze 15 % je proti,“ pokračoval Field.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp