Ve škole se děti učí, že Jan Hus byl kazatel a univerzitní mistr volající po reformě církve. A za své volání byl 6. července 1415 upálen. V Českém království mistrovo upálení vyvolalo husitské bouře.
Europoslanec Jan Zahradil připomněl, že se za posledních sto let výklad Husova počínání několikrát proměnil. První československý prezident T. G. Masaryk na Husovi a jeho následovnících vystavěl problém české otázky, na jejímž základě postavil myšlenku moderního československého státu coby útvaru stojícího na ideálech humanity.
Komunisté z Husa a jeho následovníků udělali bojovníky za sociální spravedlnost, učinili z nich předchůdce komunistické myšlenky.
Jan Zahradil si položil otázku, co se s odkazem mistra Jana Husa stane teď.
„Jsem zvědav, kolik se dnes na fb vyrojí ‚znalců‘, aby nám vysvětlilo, jak to bylo s tím Husem a zejména s husitstvím. Samozřejmě v tom moderním stylu, který mytologii bývalého režimu o tomto období nahrazuje novou mytologií, pouze o 180 stupňů obrácenou. Takže z komunistických bojovníků za sociální spravedlnost se staly pouhé fanatické bandy lapků a žhářů. Podobně převrácený osud potkal třeba také výklad Bílé hory, vzniku Československa nebo odsunu Němců,“ napsal Zahradil na sociální síti Facebook.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.