Členství v EU ovšem přineslo okamžiky, jejichž vysvětlování nebylo jednoduché ani pro zastánce evropské integrace. Brusel se mnohdy jeví jako vzdálená a nečitelná instituce.
Strašení Bruselem často pramení z nedostatku srozumitelně prezentovaných faktů
Image Evropské unie rozhodně podle Hamáčka nezlepšují komplikované úřednické procesy, složitá regulační opatření a spletence zkratek a názvů institucí. Oblíbené strašení Bruselem prý často pramení z nedostatku seriózních a srozumitelně prezentovaných faktů.
Podle Hamáčka ovšem bude Brusel takový, jaký si ho uděláme. Čeští ministři se musí účastnit schůzek s evropskými protějšky. Česko se může účastnit zasedání Rady Evropy a má své zástupce v Evropském parlamentu.
Nová vláda přistupuje k členství v EU odpovědně
Nyní podle Hamáčka nejsme ve vleku evropských byrokratů. Zásadní rozhodnutí nemohou být schválena bez našeho souhlasu. Nová vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) k tomu přistupuje odpovědně a chce naplno využít členství ve prospěch České republiky.
Hamáček ale upozorňuje, že členství v EU by se nemělo omezit na hodnocení ekonomických dat. Poukazuje na možnost spolupráce v oblasti kultury, vzdělávání, regionální spolupráce, ale i zahraniční politiky. „To, zdali uspějeme jako Česká republika v Evropské unii, je však jen a jen na nás a na naší odvaze a schopnosti výhody našeho členství plně využívat a uplatňovat,“ tvrdí šéf sněmovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe