Na příkaz ministrů členských zemí EU bude moci „rezervní tým rychlého nasazení“ vyrazit do zemí v krizových situacích. Bude čítat přinejmenším 1 500 osob ze zemí EU, které budou schopné zasáhnout do pěti dnů od vydání rozkazu.
„V okamžiku, kdy členský stát EU nezvládá nepřiměřený tlak migrantů na své vnější hranici a bude ohroženo fungování schengenského prostoru, nastupuje jako posila tým pohraniční či pobřežní stráže,“ vysvětlil europoslanec Jaromír Štětina. Z ujednání však byla vypuštěna část o tom, že lze tuto jednotku do země vyslat i bez jejího souhlasu.
„Jde o jasný signál, že Evropská unie umí řešit problémy, které se týkají bezpečnosti a ochrany hranic. V situaci, kdy je třeba najít shodu více než dvou desítek zemí, se podařilo rychle najít efektivní řešení,“ dodal europoslanec.
Návrh se poprvé v Evropském parlamentu objevil již loni v prosinci, kdy prošel prvním čtením. Europoslanci se na něm však nyní shodli, a tak už čeká jen na definitivní potvrzení zeměmi EU.
Ač nebude možné jednotku vyslat bez svolení cílové členské země, bude možné omezit její přístup do schengenského prostoru na základě dohody zbylých zemí EU.
Součástí kompetencí nově vzniklé instituce má být i pomoc s navracením migrantů, kteří nemají nárok na žádost o azyl, zpět do třetích zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa