Brusel zachraňuje planetu, přitom mrznou, hladovějí a umírají lidé. A dost! Topolánek v ráži

12.12.2023 17:17 | Monitoring

Bývalý premiér Mirek Topolánek tvrdí, že za současné problémy českého hospodářství nemůže vláda Petra Fialy. Vláda sice dělá chybná rozhodnutí a má na některých ministerských postech neschopné lidi, ale návrhy opozice jsou prý ještě horší. Skutečné příčiny problémů českého hospodářství je nutné spatřovat na úrovni Evropské unie a její progresivistické zelené politiky a časově nesplnitelné energetické transformace. Problémy firem poté jak EU, tak jednotlivé státy řeší dotacemi a „balíčky pomoci“, na což si firmy zvykly a bez dotačního systému už ani neumějí existovat. Místo toho je podle Topolánka potřeba vrátit se ke kapitalismu a ke vzývané „neviditelné ruce trhu“, kde uspějí ti, kteří mají nejlepší produkt a umějí nejlépe inovovat.

Brusel zachraňuje planetu, přitom mrznou, hladovějí a umírají lidé. A dost! Topolánek v ráži
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Topolánek hodnotí neutěšený stav českého hospodářství, zejména obchodu a průmyslu, jako důsledek politiky Evropské unie, českého státu a také lenosti českých firem. Průmyslníci v Česku podle Topolánka mají nataženou ruku a očekávají neustále nějakou finanční pomoc, která ale jde na úkor státního rozpočtu a občanů. „Průmyslníci, reprezentovaní spíše nadnárodními korporacemi a jejich tuzemskými úředníky, pokračují v nářcích, stížnostech a vydírání vlády a s nataženou rukou k nějaké vládní pomoci na úkor všech ostatních chtějí situaci nějak vysedět. To je smrtící, sebevražedný postoj,“ říká Topolánek v rozhovoru pro aexport.cz.

Od podnikatelské sféry tak podle něj přichází nezasloužená kritika Fialovy vlády, která si zaslouží kritiku za zjevné chyby v jiných situacích. „Neschopnost vidět skutečné příčiny stavu mne šokuje,“ tvrdí Topolánek, že za současné problémy českého hospodářství vážně nemůže Fialova vláda.

Hlavní chyby totiž leží na úrovni Evropské unie a jsou výsledkem několika desetiletí chybných rozhodnutí. „Současný stav je výsledkem několika dekád chyb a kombinace tendencí globálních, našich vlastních a především evropských, respektive eurounijních. Stát blahobytu, politická korektnost, multikulturalismus, gender equality, cancel culture, Green Deal a poplivání trhu a kapitalismu. Podniky, které zažívaly bezprecedentní dobu levných peněz, laciných, dostupných úvěrů a bezproblémového odbytu se probudily – poté, co řadu let ignorovaly signifikantní signály a symptomy – do reality drahých peněz a úvěrů, volatilní poptávky, kolapsu dodavatelských řetězců, drahých energií, surovin a rozpadu světového řádu,“ hodnotí Topolánek, že firmy nebyly připraveny na rapidně horší ekonomickou situaci.

„Některým podnikatelům bych doporučil zopáknout si učebnici ekonomie pro 1. ročník střední školy. Je naprosto příznačné, že exportní podniky chtějí v době konjunktury, aby se jim vláda do ničeho nepletla, a rychle zavést euro. A když je ouvej a jsme v recesi, tak chtějí vládní pomoc… a hlavně, rychle zavést euro. Bylo by to úsměvné, kdyby to nebylo tak vážné,“ říká Topolánek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vypadá to, že Topolánek objevil Ameriku., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSmrček , 12.12.2023 17:38:53
Tak kdo tu plní destrukční zadání EU? Vláda fialového hnusu. Ovšem pozor i na Babiše, něco jiného mluví v Bruselu ( byť nezpochybňuji, že je v makroekonomice úplně někde jinde než profesor) a něco jiného před domácím publikem.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…