Topolánek hodnotí neutěšený stav českého hospodářství, zejména obchodu a průmyslu, jako důsledek politiky Evropské unie, českého státu a také lenosti českých firem. Průmyslníci v Česku podle Topolánka mají nataženou ruku a očekávají neustále nějakou finanční pomoc, která ale jde na úkor státního rozpočtu a občanů. „Průmyslníci, reprezentovaní spíše nadnárodními korporacemi a jejich tuzemskými úředníky, pokračují v nářcích, stížnostech a vydírání vlády a s nataženou rukou k nějaké vládní pomoci na úkor všech ostatních chtějí situaci nějak vysedět. To je smrtící, sebevražedný postoj,“ říká Topolánek v rozhovoru pro aexport.cz.
Od podnikatelské sféry tak podle něj přichází nezasloužená kritika Fialovy vlády, která si zaslouží kritiku za zjevné chyby v jiných situacích. „Neschopnost vidět skutečné příčiny stavu mne šokuje,“ tvrdí Topolánek, že za současné problémy českého hospodářství vážně nemůže Fialova vláda.
Hlavní chyby totiž leží na úrovni Evropské unie a jsou výsledkem několika desetiletí chybných rozhodnutí. „Současný stav je výsledkem několika dekád chyb a kombinace tendencí globálních, našich vlastních a především evropských, respektive eurounijních. Stát blahobytu, politická korektnost, multikulturalismus, gender equality, cancel culture, Green Deal a poplivání trhu a kapitalismu. Podniky, které zažívaly bezprecedentní dobu levných peněz, laciných, dostupných úvěrů a bezproblémového odbytu se probudily – poté, co řadu let ignorovaly signifikantní signály a symptomy – do reality drahých peněz a úvěrů, volatilní poptávky, kolapsu dodavatelských řetězců, drahých energií, surovin a rozpadu světového řádu,“ hodnotí Topolánek, že firmy nebyly připraveny na rapidně horší ekonomickou situaci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič