Organizace reprezentující práva majitelů zbraní Liga Libe varovala před dalším nápadem z Bruselu. Jde o zákaz olověného střeliva, nyní ne však pouze v okolí mokřadů, jak jsme již v minulosti informovali, ale má jít o plošný zákaz. Postarala se o to chemická agentura Evropské komise ECHA, která v tichosti pověsila na web dosud utajovaný návrh na totální plošný zákaz olověného střeliva a rybářských olůvek i mimo mokřady, tedy včetně střeliva do pistolí, pušek, malorážek a dokonce i diabolek do vzduchovek.
Tento plošný zákaz je dle viceprezidenta Liga Libe Bohumila Straky nepřiměřený, kontraproduktivní a dokonce i životu nebezpečný. „Konkrétně to znamená pro nás nepřijatelné zhoršení bezpečnosti střelby a zvýšení rizika zranění a smrti vlivem větší odrazivosti náhražkových střel. To není žádná spekulace, ale jistota fyzikálních zákonů pružnosti, neb veškeré zvažované náhražky jsou tvrdší než olovo. Již před desítkami let zkoušel známý český výrobce střeliva nahradit olovo ocelí, ale jednotné ocelové střely typu S-BALL se v praxi natolik nebezpečně odrážely, že se musely rychle přestat používat. Vedle této nebezpečnosti dále raketově narostou náklady na střelbu vlivem dražšího střeliva, zhorší se balistika, zmenší se ranivost zvěře, a tím poroste riziko většího utrpení a postřelení zvěře.
V neposlední řadě se budou opotřebovávat více hlavně zbraní. Velmi nebezpečné bude také zvýšené riziko exploze většiny starších zbraní, které na náhražky olova nejsou vůbec stavěny. Navíc náhražky na bázi železa, zinku, mědi, vizmutu budou mít negativní dopad nejen na ptáky, ale i vodní živočichy. V neposlední řadě hrozí zánik střeleckých sportů v různých disciplínách. Máme u nás olympijské vítěze v brokové střelbě, mistry světa ve střelbě z pistole, světové mistry v biatlonu a další. I když v návrhu si ECHA pohrává s možností přísných výjimek pro olympijské sporty, z praxe již víme, že EK jde do extrémní přísnosti vždy nad rámec návrhu ECHA, takže pro všechny tyto špičkové střelce to bude znamenat totální ztrátu světové konkurenceschopnosti či zánik,“ uvedl Straka.
Tento zákaz byl prý rozdělen na dvě fáze tak, aby se občané moc nebouřili, jak uvedl Straka. První oficiální fází má být zákaz olova na mokřadech. To již bylo schváleno a před týdnem se tento předpis objevil v úředním věstníku EU. Návrh počítá se zákazem používání olova sto metrů od mokřadu. „Dle právního výkladu EK i v okolí 100 metrů od každé kaluže po dešti, což vytváří bezprecedentní právní nejistotu pro občany, jejichž protiprávní jednání a presumpce viny mají být posuzovány vlastně na základě náhodných rozmarů počasí,“ uvedla Liga Libe. Mokřadem je tedy údajně i malá kaluž.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle