Ústavní soud udělal volebním stranám čáru přes rozpočet. Už nebude platit přepočet hlasů a koalice nebude muset dosáhnout několikanásobně vyššího výsledku, aby se dostala do Sněmovny. A to vše už v současných, podzimních volbách. Do ohlášení kandidátek musí Sněmovna schválit úpravu volebního zákona.
Pokud se do volebního zákona nedostane nějaké omezení počtu členů v koalici, je možné, že Čtyřkoalice už nebude rekordmanem v počtu stran spojených do voleb, protože spojování nebude mít de facto žádná negativa. Dosud pokud chtěly strany spojit síly, musely buď kandidovat v koalici, nebo tzv. s podporou, tedy že ti, kdo by jinak dali hlas své oblíbené straně, na její popud dali hlasy straně, kterou podporovala. Za to byli někteří členové strany umístěni na kandidátce. Například u loga TOP 09 se dlouho skvěl nápis: „S podporou Starostů a nezávislých“. Do těchto voleb se už spojili (a zatím nerozpojili) TOP 09, lidovci a ODS ve SPOLU a STAN a Piráti. Obě tyto koalice by na základě průzkumů a podle starého (a nyní podle rozhodnutí ÚS protiústavního) modelu do Sněmovny dorazily. Ale teď teoreticky není důvod, proč do dvoj- nebo trojkoalice nepozvat i další strany.
Poslední zveřejněný model agentury Median má pod hlavičkou „ostatní“ sumu 3,5 %. A ze stran, které mají pod 5 %, sleduje pouze Trikolóru Václava Klause mladšího (2 %) a Stranu zelených (1,5 %), která se v roce 2006 probojovala do Parlamentu, ale poté už ne. Jinými slovy, mezi neparlamentními stranami se nachází nevyužitý potenciál, který po úpravě volebního zákona může být využitelnější.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta