„Lze také předpokládat, že budeme pokračovat v tom, v čem máme tradici, jako je nakladatelství či pivovarnictví. Existují už dva pivovary v Želivě nad Sázavou a nově vzniká v Břevnově,“ řekl v pátek Právu ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha.
Pivovar v Želivě založili premonstráti a tradičně se zde vaří Haštal a pivo pojmenované po opatovi Drslavovi. Klášter láká o víkendu návštěvníky na to, že si zde mohou zkusit pivo sami vyrobit. I břevnovský klášter se chystá pivovarnictví z dob 13. století obnovit. Místní prostory už pronajal čtveřici sládků.
Půdu budou církve raději pronajímat
Podnikání v zemědělství církve příliš neláká a půdu budou dále pronajímat současným nájemcům. Hospodařit se chystají pouze některé řády. Zato lesnictví je pro mnoho církví zajímavější. V olomouckém kraji pronájmem lesů u Kojetína pomáhají financovat kněžský seminář. Méně úspěšnější byl farář ze severočeských Trmic, jehož pila zbankrotovala.
Církve se chtějí v budoucnu zaměřit hlavně na pronájem nemovitostí. „Budeme postupně majetek dávat do pořádku, aby byl provozuschopný a vytvářel další možnosti pronajímání,“ uvedl Štícha, který radí kolegům z jiných diecézí, aby investovali do pražských bytů. Když se scházíme s našimi ekonomy, tak jim říkám, pokud máte prostředky k investování, kupte byt v Praze, protože ho můžete pronajímat a je to určitá jistota,“ dodal.
Stát dá církvím náhradou za nevydaný majetek 59 miliard korun (s inflací až 96). Katolická církev získá z této částky až 83 procent a majetek v hodnotě 75 miliard. Zákon o vyrovnání církvemi bude Sněmovna projednávat v nejbližších dnech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš