Ke své kandidatuře se na úvod pořadu profesor Aleš Gerloch vyjádřil, že oficiálně návrh zatím nedostal, ale již o tom hovořil s prezidentem Milošem Zemanem a je to otázka následujících týdnů. Aleš Gerloch, který byl od roku 2006 do roku 2014 děkanem Právnické fakulty Univerzity Karlovy, podotkl, že to není jeho první nabídka, dříve již však z různých důvodů tento post odmítl. „Myslím si, že u nás má Ústavní soud vysoký kredit, a to nejen mezi občany, ale v justici a také mezi politiky,“ řekl Gerloch k důležitosti Ústavního soudu.
Následně se debatovalo o samotné funkčnosti Ústavního soudu a padla otázka ohledně možného vylepšení této instituce. Gerloch si není jist, jestli je správný mechanismus, že „všichni soudci rozhodují o všem“, s odkazem na to, že každý je trochu jinak specializován. Dále také podotkl, že tříčlenné senáty jsou velmi malé a je zde i rozptyl při rozhodování mezi jednotlivými senáty. Navrhl též otázku, že by k meritornímu projednávání Ústavní soud vybíral pouze případy, které přesahují zájem jednotlivce.
Na otázku od moderátorky Zuzany Tvarůžkové „Jak velký odstup by si měli držet ústavní soudci od politiků?“ Gerloch odvětil: „Určitě velký, tady je třeba rozlišit dvě věci, a to se týká i obecných soudů, jedna věc je správa soudnictví a druhá věc je výkon soudnictví, u správy soudnictví ji vykonává u Ústavního soudu jeho předseda.“ K určitému odstupu Gerloch připomněl, že „pan předseda ÚS Rychetský upozorňoval, že je potřeba určitá izolace“. K tématu izolace Gerloch dále řekl, že by nadále rád přednášel na Karlově Univerzitě, ale vyhýbal by se jednotlivým kauzám. K současnému dění doplnil: „Pokud vás někdo pozve na večeři, pravděpodobně nebude chtít s vámi projednávat jenom otázky fotbalu a žen, ale i nějaké jiné.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak