Buďte rádi, že máte co jíst. I za draho. Co nás čeká

29.03.2022 14:41 | Zprávy

Konflikt na Ukrajině ohrožuje některé další méně rozvinuté regiony, které spoléhají na export pšenice z Ukrajiny a Ruska. A to hned několika způsoby. Alexander Petkov, zemědělec z Ukrajiny, popsal, že jednak válka zabraňuje v některých oblastech vůbec pracovat, ale problémy jsou i s dostatkem pohonných hmot nebo s transportem. Ale na hrozby už je zvyklý, místní mafie mu prý už zapálila pole i kombajn. Zemědělství a cenu potravin řeší také v Kanadě. Tamní expert prohlásil, že Kanaďané mají být rádi, že vůbec budou mít co koupit.

Buďte rádi, že máte co jíst. I za draho. Co nás čeká
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: obilí

Jak jsme již psali, u války na Ukrajině hrozí, že bude mít obrovské následky pro zbytek světa, protože způsobí výpadek ukrajinské produkce potravin a také se neví, jak bude narušen export ruské produkce. Nejedno médium pak vyjmenovává, co všechno Ukrajina a Rusko vyvážejí a jaký je jejich podíl na světové produkci.

Agentura AFP například informuje, že na jihozápadě Ukrajiny začínají zemědělci sázet slunečnici. Alexander Petkov, který má pozemky poblíž hranic s Rumunskem, říká, že pěstovat se bude muset v oblastech nezasažených válkou. Například v okolí Chersonu a Mykolajeva, o které se bojuje, zemědělci nezasejí, alespoň ne jako obyčejně.

Ovšem Petkov má i jiné problémy. Ve stodolách se mu začínají hromadit slunečnicová semínka i pšenice, protože je není jak odvézt. A navíc se obává, že nebude mít dostatek pohonných hmot. „Všechny přístavy jsou uzavřené, protože v Černém moři hlídkují ruské válečné lodě,“ řekl. Ukrajinská vláda prý navrhla, aby se exportovalo přes rumunský přístav Konstanca, ale tento plán se prý zatím nikam nepohnul. „Prozatím žijeme ze zásob paliv z období před válkou, ale žádné nové zásoby nejsou,“ uvádí Petkov s tím, že mu palivo dojde přibližně za pět dní.

Jak už varovala Organizace pro výživu a zemědělství, Ukrajina je těžce závislá na dodávkách pohonných hmot z Ruska a Běloruska. Jen pětina z celkem 1300 velkých ukrajinských agrokoncernů má dle ukrajinské vlády dostatek paliv pro jarní setbu. Nemluvě o potenciálním nedostatku pesticidů a hnojiva, před kterými tato organizace také varuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

10:36 Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

Mají se Češi stále hůř, nebo jsou jen příliš zachmuření? Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel i …