Domnívá se, že právě v této souvislosti by mohla situace na syrském bojišti přerůst ve světovou válku. A vzpomněl si, jak se 16. února 2003 lidé po celém světě vydali do ulic, aby protestovali proti hrozící válce v Iráku.
„Obrovská vlna demonstrací, největší od dob války ve Vietnamu, se přelila celou zeměkoulí: mírové pochody se konaly v 600 městech od Austrálie přes Afriku a Evropu až po Ameriku. Největší demonstraci v jeho novodobé historii viděl Londýn, kde proti chystané válce protestovalo přes 750 tisíc lidí. A vinoucí se had, tvořený masou lidí, pochodujících z centra města k Hyde Parku, měl podle novinářů přidělávat vrásky na čele tehdejšího premiéra Tonyho Blaira. Přesto však spolu s americkým prezidentem Georgem Bushem vojenskou akci v Iráku nakonec zahájil: dvacátého března 2003 ráno ve 3:35 středoevropského času začala invaze útokem na Bagdád,“ popsal Wágner.
Ale vraťme se k současnosti. V nynějším hodnocení francouzského ministra zahraničních věcí Jean-Marca Ayrault hraje podstatnou roli také chemický útok z roku 2013. Bude tak dobré si trochu osvěžit paměť a některé starší události si zde připomenout.
- Původní text ZDE
„Podle zprávy inspektorů OSN, zveřejněné 12. prosince 2013, byly v rámci ozbrojeného konfliktu v Sýrii chemické zbraně roku 2013 použity na pěti ze sedmi prověřovaných míst: Ghúta, Chán al-Asal u Halabu, Džabár, Sarákib a Ašrafíja Sahnája jižně od Damašku. Ve dvou případech chemické látky zasáhly pouze vládní vojáky, v dalších také civilisty. Na čtyřech místech byl použit sarin, z toho jednou ve velkém množství,“ píše Wágner s tím, že nedávné tragické události z Chán Šajchúnu se zdají být jistou paralelou k chemického útoku z 19. března 2013 v Chán al-Asal poblíž metropole Aleppo.
„Jak tehdy uvedl server BBC News, podle syrského ministra informací Omrana al-Zoabia šlo o 'nebezpečnou eskalaci' a 'první akt' nové povstalecké autority,“ zmínil Wágner.
„Fotograf agentury Reuters, jenž tehdy navštívil oběti chemického útoku v nemocnici al-Rajaa, která je majetkem Kustódie Svaté země, oznamoval, že jím oslovení pacienti trpěli problémy s dýcháním, přičemž uváděli, že po útoku cítili chlor,“ dodal s tím, že tyto události měly dohru. Na serveru YouTube lze prý vidět momenty před vykonáním popravy zajatců v době, kdy milice Fronty an-Nusrá, tehdy ještě oficiálně pobočky al-Káidy v Sýrii, převzaly kontrolu nad obcí Chán al-Asal.“ O tom, že Fronta an-Nusrá popravovala své zajatce, snad žádný soudný pozorovatel či analytik nikdy nepochyboval. Ale popravy neozbrojených zajatců jsou jenom jedním z mnoha válečných zločinů, kterých se tito džihádisté v Sýrii dopouštěli,“ dodal.
„Škoda, že nám francouzský ministr zahraničních věcí Jean-Marc Ayrault neukázal ten nejdůležitější aspekt 'spolehlivého a konzistentního zpravodajství, shromážděného francouzskou tajnou službou'. Totiž zbytky munice a jejich bod dopadu (impact points), který podle Francouzů vznikl v Khan Sheikhun při útoku sarinem kolem sedmé hodiny ranní, i když podle našich zpravodajských služeb, jak prohlásil ministr Lubomír Zaorálek, mělo syrské letectvo shazovat pumy na Chán Šajchún mezi 11:30 a 12:30 místního času,“ uzavřel.
- Původní text ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef