Bushova válka v Iráku se vrátí. Tentokrát v Sýrii. Náznaků je více než dost

05.05.2017 6:45 | Zprávy

Je třetí světová válka na spadnutí, ptá se na svém blogu na serveru iDnes.cz Karel Wágner. Všímá si například toho, že vinu za chemický útok, jenž se odehrál začátkem dubna v Chán Šajchúnu, přisoudili Francouzi syrské armádě. „A jak to tak vypadá, z tohoto hodnocení se začíná pomalu, ale jistě klubat záminka pro formování koalice k invazi do Sýrie, do které ně­kteří poli­tici hodlají zapojit vojska Spojených států, Francie a Velké Británie,“ popsal.

Bushova válka v Iráku se vrátí. Tentokrát v Sýrii. Náznaků je více než dost
Foto: archív autora
Popisek: US letecký útok Sýrie

Domnívá se, že právě v této souvislosti by mohla situace na syrském bojišti přerůst ve světovou válku. A vzpomněl si, jak se 16. února 2003 lidé po celém světě vydali do ulic, aby protestovali proti hrozící válce v Iráku. 

„Obrovská vlna demonstrací, největší od dob války ve Viet­namu, se přelila celou zeměkoulí: mírové pochody se konaly v 600 městech od Austrá­lie přes Afriku a Ev­ropu až po Ameriku. Největší demonstraci v jeho novodobé historii viděl Londýn, kde proti chystané válce pro­testo­valo přes 750 tisíc lidí. A vinoucí se had, tvořený masou lidí, pochodujících z centra města k Hyde Parku, měl podle novinářů přidělávat vrásky na čele tehdejšího premiéra Tonyho Blaira. Přesto však spolu s americkým prezi­dentem Georgem Bushem vojenskou akci v Iráku na­konec za­hájil: dva­cá­tého března 2003 ráno ve 3:35 stře­doevropského času začala invaze útokem na Bagdád,“ popsal Wágner. 

Ale vraťme se k současnosti. V nynějším hodnocení francouzského ministra zahraničních věcí Jean-Marca Ayrault hraje podstatnou roli také chemický útok z roku 2013. Bude tak dobré si trochu osvěžit pa­měť a některé starší události si zde připomenout.

  • Původní text ZDE

„Podle zprávy inspektorů OSN, zveřejněné 12. prosince 2013, byly v rámci ozbrojeného konfliktu v Sýrii chemické zbraně roku 2013 použity na pěti ze sedmi prověřovaných míst: Ghúta, Chán al-Asal u Ha­labu, Džabár, Sarákib a Ašrafíja Sahnája jižně od Damašku. Ve dvou případech che­mické látky za­sáhly pouze vládní vojáky, v dalších také civilisty. Na čtyřech místech byl použit sarin, z toho jednou ve vel­kém množství,“ píše Wágner s tím, že nedávné tragické události z Chán Šajchúnu se zdají být jistou paralelou k chemického útoku z 19. března 2013 v Chán al-Asal poblíž metropole Aleppo. 

„Jak tehdy uvedl server BBC News, podle syrského minis­tra infor­mací Omrana al-Zoabia šlo o 'nebezpečnou eskalaci' a 'první akt' nové povstalecké autority,“ zmínil Wágner.

„Fotograf agentury Reuters, jenž tehdy navštívil oběti chemického útoku v nemocnici al-Rajaa, která je majetkem Kustódie Svaté země, oznamoval, že jím oslovení pacienti trpěli problémy s dýcháním, přičemž uváděli, že po útoku cítili chlor,“ dodal s tím, že tyto události měly dohru. Na serveru YouTube lze prý vidět momenty před vykonáním popravy zajatců v době, kdy milice Fronty an-Nusrá, tehdy ještě oficiálně pobočky al-Ká­idy v Sýrii, převzaly kontrolu nad obcí Chán al-Asal.“ O tom, že Fronta an-Nusrá popravovala své zajatce, snad žádný soudný pozorovatel či analytik nikdy nepochybo­val. Ale popravy neozbrojených zajatců jsou jenom jedním z mnoha váleč­ných zločinů, kterých se tito džihádisté v Sýrii dopouštěli,“ dodal.

„Škoda, že nám francouzský ministr zahraničních věcí Jean-Marc Ayrault neukázal ten nejdůležitější aspekt 'spolehlivého a konzistentního zpravodajství, shromážděného francouzskou tajnou službou'. Totiž zbytky munice a jejich bod do­padu (impact points), který podle Francouzů vznikl v Khan Sheikhun při útoku sarinem kolem sedmé hodiny ranní, i když podle našich zpravodajských služeb, jak prohlá­sil ministr Lubomír Zaorálek, mělo syrské letectvo shazovat pumy na Chán Šajchún mezi 11:30 a 12:30 místního času,“ uzavřel.

  • Původní text ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…