Kreml neustále předkládá světu svou verzi, že Krym se osvobodil podle práva na sebeurčení, kdežto Kyjeva se násilím zmocnili fašisté. Podle Placáka je to starý známý trik, který se prezident Putin naučil v KGB. Tam se prý označení „fašismus“ používalo dvěma způsoby. Buď jako výmluva k ospravedlnění vlastní agrese, nebo v obecnější disputaci jako poslední stadium kapitalismu, do kterého zahrnují všechny své aktuální oponenty.
K doložení cituje z dokumentů pátého sjezdu KSČ v roce 1929, na kterém se dostal k moci Gottwald a jeho „karlínští kluci“. V něm se hovoří o fašizaci kapitalistického státu, organizování fašistických kádrů proti pracujícím, nebo o nekomunistických odborech jako o „závodním fašismu“.
Všeobecně známé je pak zavedení kategorie „sociálfašisté“ pro sociální demokraty. Výsledkem této celosvětové politiky boje s fašismem podle Placáka bylo, že se v Německu proti fašismu spojili komunisté ke spolupráci s Hitlerovou NSDAP.
Vzájemná učenlivost podle něj měla pokračování, zejména když po válce začali komunisté mluvit o slovanské republice, generálním úklidu a vymetání všeho nečeského „železným koštětem“. Podle Gottwaldova blízkého spolupracovníka Václava Kopeckého se prý mělo dokonce prověřovat „nacionální chování“ židovských emigrantů před Hitlerem.
Po válce se situace vrátila před rok 1941 a za „fašisty“ byli označováni ti, kteří proti nacismu a fašismu ze války bojovali, zejména americký prezident Eisenhower a jeho francouzský kolega de Gaulle.
Podle této logiky nyní Kreml osočuje Ukrajince z fašismu, ačkoliv následovníky Stěpana Bandery a další extremisty podporuje podle posledních průzkumů sotva pět procent obyvatel. Přitom v Rusku prý expanzivní politiku Kremlu podporuje 95 procent obyvatel, z nichž ti agilnější přecházejí hranice, mávají na území cizího státu prapory symbolizujícími zločinný komunistický režim a brání sochy „Lenina, který povýšil terorismus na státní doktrínu a jemuž fašista Mussolini nesahá v brutalitě ani po kotníky“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav