Bývalý ódéesák Janeček by zrušil výjimku církví z antidiskriminačního zákona

28.03.2014 16:52 | Zprávy

Vyjednávání s církvemi o možnosti snížit restituční náhrady je fraška v přímém přenosu. Myslí si to předseda Občanské konzervativní strany Jiří Janeček, přestože nepatří k příznivcům majetkového vyrovnání státu s církvemi. Navrhuje také zrušení výjimky pro církve zahrnuté v antidiskriminačním zákoně.

Bývalý ódéesák Janeček by zrušil výjimku církví z antidiskriminačního zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda O.K. strany Jiří Janeček

Janeček na webu své strany upozorňuje, že církve nemají jediný důvod, proč něco měnit. „Jestli církve nepřistoupí na reálnou sníženou částku za restituce, tak jim zrušme diskriminační výjimku!!! Ponechávám zcela bez diskuze, jakým způsobem tento majetek po staletí nabývaly,“ kritizuje.

Zrušme antidiskriminační zákon, požaduje O.K. strana

V Česku prý existují zákony, které jsou nespravedlivé vůči některým skupinám obyvatelstva. Jeden zákon je ovšem podle Janečka doslova diskriminační a přitom se mu říká antidiskriminační zákon.

V zákoně číslo 198 z roku 2009, a to konkrétně v § 6 označeném Přípustné formy rozdílného zacházení se píše: „Diskriminací není rozdílné zacházení uplatňované ve věcech práva na zaměstnání, přístupu k zaměstnání nebo povolání, v případě závislé práce v církvích nebo náboženských společnostech, jestliže z důvodu povahy těchto činností nebo souvislostí, v níž jsou vykonávány, představuje náboženské vyznání, víra či světový názor osoby podstatný, oprávněný a odůvodněný požadavek zaměstnání se zřetelem k etice dané církve či náboženské společnosti.“

Debata o odpovídající výši náhrad ještě nebyla dokončena

„Debata o odpovídající výši náhrad na expertní úrovni nebyla dokončena. Církve odmítly požadavky na účelovou vázanost části finančních prostředků i předkupní právo státu na restituovaný majetek," reagovala podle serveru PrvníZprávy.cz Alena Gajdůšková na výsledek týmu, který jednal se zástupci církví.

Skupina složená z ČSSD a hnutí ANO ovšem prosadila opatření k větší transparentnosti hospodaření církví. Církve a náboženské společnosti tak budou zveřejňovat účetní závěrky, zpracovávat výroční zprávy včetně informací o investicích a činnostech ve veřejně prospěšných službách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…