Bývalý přední politik se rozhovořil o novém světovém řádu. Jsme prý na začátku nové éry. Tyto věci se dle jeho názoru naprosto změní

31.10.2014 16:15 | Zprávy

Na nedávném valjadském diskuzním fóru konaném v Soči poskytl bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel rozhovor ruskému zpravodajskému kanálu RT. Hovořilo se o nutnosti stanovit pravidla pro fungování nového světového řádu, ale i o krizi na Ukrajině a dopadu sankcí.

Bývalý přední politik se rozhovořil o novém světovém řádu. Jsme prý na začátku nové éry. Tyto věci se dle jeho názoru naprosto změní
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Dlouholetý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel přiznává, že události na Ukrajině západní politiky, ale i jej osobně, zaskočily. Podle jeho názoru bylo možné dosáhnout větší nezávislosti východních ukrajinských regionů mírovou cestou na základě Helsinské charty. „Bohužel se tak nestalo a v reakci na to následovaly sankce. Předpokládám, že EU si spočítala, jaké důsledky mohou mít sankce na ekonomiku. Vše bohužel nasvědčuje tomu, že propočty nebyly zcela přesné. A to jak v případě Ruska, tak i samotné Evropy."

Za nejdůležitější nyní považuje bývalý rakouský předseda vlády, aby se opět vybudovala pozitivní opatření vedoucí ke vzájemnému obnovení důvěry. Zmiňuje v této souvislosti pozitivní dopad ukrajinských voleb a rovněž dohodu o dodávkách plynu mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou zprostředkovala Evropská unie. „V neposlední řadě bychom měli zajistit fungování příměří v souladu s dohodou z Minsku a samozřejmě i v rámci ukrajinské legislativy," míní Schüssel.

Poté se podle názoru Schüssela věci začnou ubírat správným směrem. Stále však podle něj hrozí riziko, že konflikt může opět propuknout. „Jako optimista však věřím, že se tak nestane. Nacházíme se každopádně ve velmi složité situaci. Evropa, Rusko, Evropská unie i Ukrajina by měly prokázat, že si umíme počínat lépe než v jiných státech světa. Podívejte se např. na nekonečné konflikty na Blízkém východě a v Asii," říká bývalý rakouský kancléř.

Celý rozhovor v angličtině najdete ZDE.

Schüssel je přesvědčen, že pokud se bude situace na Ukrajině zlepšovat, sankce budou zrušeny. „Jsem si tím jistý. Do dohody uzavřené v Minsku vkládám velké naděje. Dnes je však na nějaké závěrečné hodnocení příliš brzy. Na Ukrajině i přes příměří ještě stále umírají lidé. Až ovšem obě strany usoudí, že vše funguje tak, jak by mělo, bezpochyby se začne řešit úplné zrušení sankcí," tvrdí přední rakouský politik.

Bývalý rakouský kancléř tvrdí, že nyní stojíme na prahu nové éry v mezinárodních vztazích. Hegemonie jedné mocnosti a unipolární svět jsou prý minulostí. „Už neplatí, že může jedna země diktovat ostatním. Vstupujeme do multipolární éry a vše bude nejspíš složitější. Přesto, že nebude snadné nastávající problémy zvládnout, jsem si jistý, že bychom se novým pořádkům měli přispůsobit. Rusko v multipolárním světě sehrává jednu z klíčových rolí. Země se rozkládá na devíti časových pásmech a má obrovské přírodní zdroje. Rusko je ovšem také náš soused. Není přece možné změnit svoji rodinnou příslušnost, území či své sousedy. Narodili jsme se jako sousedé a měli bychom nyní světu ukázat, že dokážeme mít dobré sousedské vztahy. Jestli se současná krize na Ukrajině vyřeší pozitivním způsobem, cesta k opětovném partnerství mezi Západem a Ruskem bude opět otevřena," soudí Schüssel.

Schüssel odmítá, že by mohl nový světový řád postrádat jasná pravidla hry. „Variantu hry bez pravidel ponechme úplně stranou. Takto svět fungoval po uplynulá staletí a z dnešního pohledu je možné takový svět považovat za anachronismus. Neexistovaly žádné záruky ani stabilita. Každou chvíli se válčilo a lidé museli zbytečně umírat. V těch dobách zemřelo 200 lidí z 1000 rukou jiného člověka. Nyní to není ani jeden z tisíce. Žijeme v mnohem mírumilovnějším světě, protože máme pravidla. Konkrétně můžeme zmínit Helsinskou chartu, OSN, OBSE, Mezinárodní soud, WTO atd.

„Jistě však existují i další oblasti, kde čelíme složitým výzvám, které vyžadují užší spolupráci. Patří sem teroristické a kybernetické hrozby, pandemie, ochrana životního prostředí, ekonomické problémy atd. V příštím roce si budeme připomínat čtyřicetileté výročí od založení Helsinské charty. Měli této příležitosti využít k diskuzím o všech nových výzvách, kterým budeme v celosvětovém měřítku čelit,“ vybízí Schüssel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

10:14 Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

Analytik a signatář Charty 77 Jan Schneider se vysmál herci Ondřeji Vetchému a naznačil, kam přesně …