Bývalý ruský oligarcha řečnil v europarlamentu. Vychrlil, jak má Putin pořešenou politiku v ČR

12.05.2021 6:50 | Zprávy

Rusko má kontakty s vysoce postavenými vládními činiteli v Česku a organizuje akce, jichž se tito lidé účastní. Prohlásil to někdejší ruský ropný magnát a kritik Kremlu Michail Chodorkovskij. Podle něj Kreml také tvrdí, že do svých zahraničněpolitických akcí může zapojovat české komunisty.

Bývalý ruský oligarcha řečnil v europarlamentu. Vychrlil, jak má Putin pořešenou politiku v ČR
Foto: Reprofoto: 1tv.ru
Popisek: Vladimir Putin.

Chodorkovskij v pondělí členům zahraničního výboru Evropského parlamentu řekl, že ruský prezident Vladimir Putin si prostřednictvím spřátelených oligarchů získává spojence v řadě dalších zemí EU včetně Německa, Francie či Polska. Chodorkovského slova o napojení českých komunistů na Kreml odmítl v reakci pro ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip. Magnáta označil za nedůvěryhodného.

Putinovi podle Chodorkovského pomáhá tipovat a získávat potenciální spojence například někdejší šéf ruských železnic Vladimir Jakunin. Zejména s tímto miliardářem, na něhož uvalily sankce Spojené státy, podle Chodorkovského "vysoce postavení vládní činitelé Česka udržují těsné styky".

"Navštěvují mimo jiné Kremlem organizované akce propagující protievropské nálady," uvedl Chodorkovskij. Dodal, že podle interních dokumentů prokremelských činovníků může Kreml do zahraničněpolitických akcí zapojovat členy KSČM, konkrétně poslance Zdeňka Ondráčka. Ten ČTK řekl, že se k věci nebude vyjadřovat. "Nebudu komentovat kdejaký blábol nějakého Rusa," uvedl Ondráček.

V červnu 2019 vyvolala pozornost Ondráčkova cesta na území Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté. Českého poslance podle záběrů zveřejněných na twitteru oficiálně přijali představitelé neuznávané Doněcké lidové republiky, kteří mu zahráli českou hymnu. Ondráček později řekl, že cesta byla soukromá a že Česko oficiálně nezastupoval. Premiér Andrej Babiš prohlásil, že cesta, od které se distancovala nejen česká diplomacie, ale i opoziční politici, nebyla v souladu se zahraniční politikou české vlády. Prezident Miloš Zeman uvedl, že pokud byla cesta soukromá, nikomu do ní nic není.

"To je nesmysl. Ať si pan Chodorkovskij řeší svoje vlastní problémy a nemluví o věcech, o kterých nic neví. O KSČM jistě nemá ani ponětí. Jeho problém spočívá v tom, že si na rozdíl od jiných neplní své povinnosti vůči svému státu a snaží se to politickými výkřiky zastírat," uvedl v reakci na Chodorkovského slova Filip. Připomenul přitom odsouzení někdejšího nejbohatšího Rusa za daňové úniky. "Takový člověk není důvěryhodný," konstatoval.

Praha vede v současnosti s Moskvou vyhrocený diplomatický spor po zjištění českých tajných služeb, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli ruští agenti. Česká vláda se kvůli tomu rozhodla vyhostit desítky pracovníků ruské ambasády a početně srovnat zastoupení obou zemí v Praze a Moskvě.

Jakunin má podle Chodorkovského kromě Česka vliv například v Německu, kde jím založený think-tank Dialog civilizací pomáhá identifikovat potenciální spojence Kremlu mezi vysoce postavenými politiky. Jeden z Jakuninových zdrojů přinášejících Rusku informace o dění v Německu "je součástí nejbližšího okruhu (kancléřky) Angely Merkelové", uvedl Chodorkovskij.

Někdejší nejbohatší ruský oligarcha Chodorkovskij byl v mezinárodně kritizovaném procesu v roce 2005 odsouzen za daňové úniky poté, co se znelíbil Kremlu kvůli své podpoře opozice a politickým ambicím. Propuštěn byl v roce 2013 a nyní žije v exilu v Británii. Tam založil nevládní organizaci The Dossier Centre, která se snaží mapovat trestnou činnost lidí napojených na Kreml.

Europoslancům předložil výčet dalších aktivit Putinových spojenců v unijních zemích. Důvěrník šéfa Kremlu Jevgenij Prigožin podle Chodorkovského zprostředkoval nákup německých součástí pro ruské zbraně hromadného ničení. Provozuje také internetové trollí farmy, které se mimo jiné pokoušely vyvolat diplomatickou při mezi Francií a Itálií. Podle Chodorkovského má Kreml několik aktivních spojenců mezi francouzskými krajně pravicovými politiky včetně europoslanců a své lidi má také v Polsku, Litvě, Lotyšsku, Řecku a na Kypru.

Prigožin od loňského října figuruje na sankčním seznamu EU, další oligarchy blízké Kremlu však unie přes naléhání většiny europoslanců dosud nepotrestala. Mezi unijními státy, které se na sankcích musí shodnout jednohlasně, není pro diplomaticky výbušné rozhodnutí většinová podpora i s ohledem na ekonomické zájmy včetně dovozu ruského plynu a ropy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

10:17 Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

Je známo další jméno, které bude definovat americkou zahraniční i obrannou politiku. Donald Trump oz…