Předseda soudního senátu Stanislav Králík tyto klíčové svědky původně předvolával už v lednu, tehdy se ale soudu oba omluvili a zůstali ve Spojených státech. „Od svědků Cabanisse a Sellarse jsme tentokrát neobdrželi omluvu, a proto předpokládáme, že oba přijdou," řekla mluvčí soudu Markéta Puci.
Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval peníze. Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných Ministerstvem obrany. Cabaniss a tehdejší manažer firmy Duncan Sellars údajně na Bartákův návrh nepřistoupili a z jednání odešli.
Majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně zase pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého Ministerstva obrany i vlády. V lednu 2008 prý sliboval šéfovi Tatry Kopřivnice Ronaldu Adamsovi zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů.
Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci. Exministr Barták v minulosti Adamse obvinil z korupce. Tvrdil, že mu Američan nabídl úplatek za to, že Ministerstvo obrany zadá Tatře další armádní zakázky. Soud však muže pravomocně zprostil viny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma, čtk