CNN: Vycvičit Ukrajince na Leopardy potrvá roky. Ať nečekají zázraky

07.02.2023 9:32 | Zprávy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu a znovu žádal o západní tanky a ukrajinská armáda je nakonec skutečně dostane. Dánský major Rasmus Jensen však v rozhovoru pro CNN varoval, že dobře vycvičit posádky německých tanků Leopard 2 trvá roky. Ukrajinci prý tedy nemají čekat zázraky. I když je tank Leopard 2 jeden z nejlepších tanků na světě. Prý jde o tank-zabiják. Jenže možná se na frontu dostane moc pozdě. Z OSN mezitím zaznělo varování před velkou válkou.

CNN: Vycvičit Ukrajince na Leopardy potrvá roky. Ať nečekají zázraky
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý tank Leopard 2

Zatímco ukrajinští vojáci čekají na to, až se západní tanky dostanou na bojiště, kde by pomohly vojákům bránit jejich vlast a odolat ruskému teroru, vojáci NATO na těchto tancích cvičí v Estonsku. Francouzi, Američané, Dánové a Britové trénují spolupráci, aby v případě potřeby mohli koordinovaně obsadit zákopy či jiný důležitý bod. Za spolupráce pěchoty, dělostřelectva a tanků.

„Dánští vojáci uvnitř svých tanků Leopard 2 německé výroby čekají, až se vrhnou na svou kořist, ‚nepřátelské‘ jednotky skrývající se v zákopech hluboko v mrazivém estonském lese. Než se vrhnou do akce v rámci tohoto vojenského cvičení NATO, pouhých 100 mil od ruských hranic, zahájí francouzská a estonská pěchota zuřivou falešnou palbu a v boji téměř zblízka se utkají o kontrolu nad zákopy. Vojáci padají k zemi za hřmění simulovaných dělostřeleckých výbuchů, zatímco představitelé cvičení křičí, kdo je mrtvý a kdo zraněný,“ napsala ke cvičení americká zpravodajská stanice CNN.

„Mezi stromy je vzkaz pro ruského prezidenta Vladimira Putina jasný: špičkově vybavené síly NATO jsou připraveny k akci. Z toho plyne poučení i pro Ukrajince, jejichž výcvik na tancích Leopard 2 začal v pondělí v Německu,“ pokračovala americká zpravodajská stanice.

Velitel dánského kontingentu major Rasmus Jensen přes CNN Ukrajincům vzkázal, že by od tanků Leopard 2 neměli čekat zázraky. „Neočekávejte okamžité zisky na bojišti s tanky Leopard 2,“ varoval. Naučit vojáka řídit tank podle něj trvá pár dní. Secvičit celou posádku tanku trvá několik týdnů, ale secvičit jednotku 14 tanků, aby fungovaly precizně v koordinaci, může podle dánského velitele trvat celé roky.

„Trénovali jsme naše posádky asi dva roky, než jsme nasadili tanky Leopard 2 do provincie Helmand v Afghánistánu jako součást Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil NATO," poznamenává Jensen.

Tanky Leopard 2 jsou silné, ale jejich velkou předností je podle dánského velitele schopnost dobře manévrovat, kupříkladu rychle couvat, což se hodí, pokud se máte vzdálit z dosahu nepřátelských zbraní. Ruské tanky prý necouvají zdaleka tak rychle jako Leopardy a to je jedna z jejich slabin.

„Máme skvělou kameru se zpětným zrcátkem, která mi umožňuje přesné couvání v opravdu vysoké rychlosti," řekl CNN řidič Leopardu, který uvedl pouze své křestní jméno Mads.

Velitel dánské tankové eskadry, který uvedl pouze své jméno Stefan, je přesvědčen, že Ukrajinci dostávají v Leopardu 2 to nejlepší, co je k dispozici. „Má optimální množství pancíře, pěknou palebnou sílu a dobrou pohyblivost tanku. A právě rovnováha mezi těmito třemi věcmi dělá dobrý tank," řekl CNN ze svého velitelského stanoviště. „To dělá z Leopardu, alespoň bych řekl, jeden z nejlepších hlavních bojových tanků na světě," dodal.

Cvičení se účastní i britské tanky Challenger. Major Nick Bridges, zástupce velitele britských sil na cvičení o síle 1 500 mužů a 500 vozidel, má za to, že největší výzvou pro Ukrajince bude sladění schopností tanků Challenger a schopností tanků Leopard 2. Leopard 2 je podle něj pohyblivější a Challenger lépe pancéřován. Oba tanky jsou však lepší, než ruské stroje. Tyto západní tanky lze podle něj popsat jako lovce-zabijáky, kteří zvládají operace v noci a už při ničení jednoho cíle jsou schopny vyhledávat cíl další.

Jednotka čtrnácti tanků Challenger má podle britského velitele k dispozici ženijní jednotky, které relativně rychle dokážou odstranit poruchy, závady a tak podobně. Toto se prý Ukrajinci budou muset naučit.

Velitel dánského kontingentu major Rasmus Jensen upozornil, že ani tyto dva tanky se neumí dívat přímo vzhůru. A protože na ukrajinském bojišti hrají velkou roli i drony, představují tyto drony pro tanky nebezpečí, před kterým, se ještě nedokážou stoprocentně chránit.

Estonský ministr obrany Hanno Pevkur, který sleduje cvičení NATO, se obává, že Ukrajinci nedostanou západní tanky včas. Rusové podle něj svou další ofenzivu odstartují dřív.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres varoval před tím, aby se z ruské agrese proti Ukrajině nestal rozsáhlejší konflikt. Podle serveru katarské televize Al-Džazíra Guterres varoval svět, že možná směřuje k „širší válce", neboť riziko další eskalace rusko-ukrajinského konfliktu se zvyšuje.

V pondělním projevu před 193členným Valným shromážděním OSN, v němž představil své priority pro rok 2023, Guterres odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a uvedl, že válka „způsobuje ukrajinskému lidu nevýslovné utrpení s hlubokými globálními důsledky".

„Vyhlídky na mír se stále zmenšují,“ řekl. „Šance na další eskalaci a krveprolití stále rostou. Obávám se, že svět nespí při cestě do větší války. Obávám se, že tak činí s očima dokořán," konstatoval.

Vedle války na Ukrajině se Guterres zmínil o dalších hrozbách pro mír, od izraelsko-palestinského konfliktu po Afghánistán, Myanmar, Sahel a Haiti.

„Pokud by každá země plnila své závazky vyplývající z Charty (OSN), bylo by zaručeno právo na mír," řekl.

Guterres v pondělí rovněž bil na poplach ohledně hrozeb, které představují změny klimatu.

„Mám zvláštní vzkaz pro producenty fosilních paliv a jejich pomahače, kteří se snaží rozšířit výrobu a shrábnout monstrózní zisky: Pokud nedokážete nastavit věrohodný kurz k dosažení nulové čisté spotřeby s cíli pro roky 2025 a 2030, které se vztahují na všechny vaše provozy, neměli byste podnikat," řekl Guterres.

Vědci varují, že pokud se světovému společenství nepodaří radikálně snížit emise, bude mít klimatická krize pravděpodobně katastrofální důsledky pro život na planetě.

„Musíme se probudit - a dát se do práce," řekl Guterres.

Americký Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na ukrajinské úřady uvedl, že Rusové chystají úder v polovině února. Nejpozději na konci tohoto měsíce. Ruští váleční blogeři ale vyjadřují pochybnosti, zda ruská armáda do konce února dokáže připravit a spustit tak rozsáhlou akci, aby na Ukrajině přinesla své ovoce. Armádě by prý mohly pomoct íránské drony, v nichž ruská armáda získává součástky, na které se vztahují západní sankce a tím fakticky západní sankce obchází.

Ruské okupační úřady prý dělají všechno pro to, aby v rámci sociálních a integračních programů podchytily mladé Ukrajince a přesvědčily je, že teď už budou občany Ruské federace, že jejich domov už zůstane součástí Ruské federace.

ISW informuje

ISW informuje

ISW informuje

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…