ČR má téměř 5 500 bankomatů, za průměrem EU však zaostává

29.11.2019 8:40 | Zprávy

Komunistické Československo, „skryto“ železnou oponou, v mnoha ohledech výrazně zaostávalo za vyspělým světem a nejinak tomu bylo i v bankovních službách. Teprve v roce 1990 si například obyvatelé Československa mohli začít vybírat své peníze z bankomatů, které na mnoha místech světa sloužily již více než 20 let. Ten první v Česku zprovoznila Česká spořitelna 1. prosince 1989 ve své pobočce na Václavském náměstí v Praze.

ČR má téměř 5 500 bankomatů, za průměrem EU však zaostává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bankomat, ilustrační foto

První bankomat v Česku byl zpočátku určen jen pro zaměstnance spořitelny a pracoval v off-line režimu. Postupně byl zpřístupněn širšímu spektru uživatelů. V únoru 1992 pak Komerční banka, jako první ve střední a východní Evropě, spustila ve své pobočce v Praze v ulici Na Příkopě on-line bankomat. Bankomaty se tak v ČR, stejně jako dříve ve světě, staly hojně využívanou službou a jejich počet rostl geometrickou řadou.

Počet bankomatů v ČR stoupl podle Sdružení pro bankovní karty za letošní první pololetí na 5 461. Na milion obyvatel u nás připadá 471 bankomatů, průměr v EU ale činí 846 bankomatů. Počet výběrů hotovosti z bankomatů v Česku klesl meziročně o 15 milionů na 46,8 milionu a počet vydaných platebních karet stoupl o 430 000 na 12,24 milionu. Nejrozsáhlejší sítí bankomatů disponuje Česká spořitelna, která k letošnímu říjnu provozovala 1 473 bankomatů. ČSOB má 1 003 bankomatů, Komerční banka jich v polovině letošního roku provozovala 786. Společnost Euronet, která buduje bankomaty hlavně v menších sídlech, jich má téměř 700.

Podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA) z letošního listopadu vybírají peníze z bankomatu alespoň jednou měsíčně dvě třetiny populace, jde přitom o nejčastější frekvenci výběru. V ČR už fungují i bitcoinmaty. Společnost WBTCB jich provozuje už 40, například v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Karlových Varech nebo v Ústí nad Labem. Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Jeho hodnota nicméně v uplynulých letech prochází značnými výkyvy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Proč chcete vystoupit z NATO?

Když nás chcete chránit před válkou, tak proč jste pro naše vystoupení z NATO? Nemyslíte, že nebýt NATO, dost možná bysme byli ve stejné situaci jako Ukrajina?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ne každý je Vetchý. Umělci o zbrojení hodně jinak

4:40 Ne každý je Vetchý. Umělci o zbrojení hodně jinak

„V okamžiku, kdy se vážně jedná o míru, budou zbrojit jako šílení. Zvyšování? Na obranu? Nic takovéh…