Cenzura, naivita Evropy a licoměrnost České televize, tak lze uvést tři dnešní témata pravidelného přehledu mediálních zajímavostí.
„Začnu tím, co už sice mnoho lidí komentovalo, ale je potřeba se u toho ještě zastavit. A to je něco, co nazval pan Balšínek v úterním editorialu Echo 24 velmi přesně ‚Vypínání ve jménu dobra‘. Ten titulek se mi opravdu velmi líbí, je velice věcný a vztahuje se tomu, jak některá důležitá americká média vypnula projev Donalda Trumpa v okamžiku, kdy začal líčit různá podezření z manipulace volebních výsledků od Demokratické strany. Nejprve obecný komentář. V okamžiku, kdy začnete cenzurovat, a nemusí to být hlava státu, může to být kdokoli, kdo vyslovuje nějaký názor, tak jste vypnuli demokracii. Protože demokracie spočívá v tom, že každý má právo na to říct si svůj názor, který je relevantní, o kterém má smysl přemýšlet a brát ho jako určitý usměrňovač svého vlastního potom vytvářeného názoru,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
To, co provedly televize CBS, NBC a další americká média, která jako tradičně držela palce demokratům, bylo podle něj proti všem principům. „To je nejenom proti profesní etice, ono je to také proti Všeobecné deklaraci lidských práv, kde je jasně konstatováno, že každý člověk má nezadatelné právo na to získávat a šířit informace podle svého uvážení. A jakékoli regulace a znemožňování toho je nepřípustné. Takže konstatuji, že tato média, která se takto zachovala, porušila Všeobecnou deklaraci lidských práv OSN. To je něco, co je docela vážné. Protože nám to mimo jiné říká, že v Americe přestávají platit demokratické principy, a začínají platit mediokratické principy. Ten stav se začíná měnit. Ono se také často říkávalo i u nás, že by novináři rádi měnili dějiny a působili na ně, ale to není jejich role. Jejich role je pozorovat svět, popisovat svět, reflektovat svět, případně komentovat svět, ale ne ho vytvářet,“ vysvětluje mediální analytik.
Manipulace ovládají nejen americké televize, zvládne je i ČT
Nemají být v žádném případě součástí tvorby samotné reality, protože k tomu nemají mandát. „K tomu je nikdo nezvolil. Oni mají nějakou pracovní smlouvu nebo jiný typ pracovněprávního vztahu, ale nemají žádný volební mandát k tomu, aby se podíleli na formování demokratické společnosti. To si americká média zřejmě neuvědomila a neuvědomují, ostatně nejsou v tom sama. Stačí si vzpomenout, když v České televizi cenzurovali projev prezidenta Miloše Zemana z Žofínského fóra, kde vyslovil v souvislosti s Viktorem Koženým také Zdeňka Bakalu, ale jméno Bakaly pak z projevu ve vysílání České televize zmizelo. Nevím o tom, že by za to byl někdo potrestán. Nevím o tom, že by bylo zveřejněno, kdo k tomu dal příkaz, kdo to vykonal, co se tím sledovalo. Nic o tom nevíme, Česká televize se chová jako suverénní stát ve státě a dělá si absolutně, co chce. Doufám tedy, že po středečním jednání Rady ČT se v ní přece jen začnou některé věci měnit k lepšímu, protože stávající stav je naprosto neúnosný,“ míní Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník