ČT dnes není Věc veřejná, ale Věc politická. Chci, aby se důsledně řídila zákonem, říká Hana Lipovská. Po vlně nenávisti už ztratila strach a jde do toho

31.05.2020 13:10 | Zprávy

Ekonomka Hana Lipovská pro své zvolení do Rady ČT čelí velkému odporu. Překvapilo ji, že lidé, kteří jí vyjadřovali v její kandidatuře podporu, ve skutečnosti jenom „hráli hru“. V rozhovoru pro Kupředudominulosti.cz prozradila, že dokonce v jednu chvíli uvažovala, že se raději stáhne. Nyní je prý ochotná si s kritiky sednout k jednomu stolu. Česká televize svou nenávistí, kterou budí, podle ní jasně ukazuje, že se neřídí zákonem.

ČT dnes není Věc veřejná, ale Věc politická. Chci, aby se důsledně řídila zákonem, říká Hana Lipovská. Po vlně nenávisti už ztratila strach a jde do toho
Foto: Repro XTV
Popisek: Ekonomka a analytička Hana Lipovská

Lipovskou do televizní rady navrhla Česká biskupská konference (ČBK), už od oznámení její nominace se na hlavu ekonomky i biskupské konference snášela pořádná vlna kritiky. Prý nemůže být členkou Rady ČT, protože zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií. Vyčítána jí byla i činnost pro Institut Václava Klause.

Poté, co byla ve středu do rady zvolena, přišla další ostrá vlna kritiky. Od té doby již několikrát přemýšlela nad tím, zda by nominaci vůbec přijala, kdyby předem věděla, co přijde. „Můžu říct, že za těchto okolností bych do toho šla znovu. Posílilo mě to. Uvědomila jsem si, kde mám mantinely, co ještě snesu,“ uvedla Lipovská.

Všechen vztek, který se začal snášet na její hlavu, pojala jako příležitost přestat se bát. „Ztratila jsem díky tomu ten živočišný strach, který máte, když narazíte na zlobu, nenávist a na lidskou hloupost,“ popisovala své pocity. „Došlo mi, že pokud budu mít panický strach z toho, co přijde, kdo na mě zaútočí slovně, nebo v práci, že se zblázním,“ dodala s tím, že ona sama útoky zvládá, ale její rodina to snáší podstatně hůř.

Následně připojila vzkaz největším kritikům, kteří se do ní navážejí: „Byla bych ráda, kdybychom si mohli společně sednout k jednomu stolu, vypili kafe a začali se bavit věcně. To by bohatě stačilo,“ myslí si Lipovská. Někdy je podle ní nutné se promlčet, jelikož reagovat na laciné podněty je hloupé a ubližuje to i lidem, kteří takto útočí.

Své oponenty prý chápe, některým nabídla už i spolupráci. „Začala jsem přemýšlet, co je k tomu vede. S řadou z nich jsem se spojila. Někteří neodpověděli, s některými jsme se ale domluvili na spolupráci, že je budu konzultovat, ptát se jich na jejich názory. Budu mít protinázor,“ hovořila Lipovská o tom, že i jejich diametrálně odlišné názory budou pro její novou práci přínosné.

K zuřivým výrokům některých politiků poznamenala, že to byla politická hra. „Samozřejmě vše, co souvisí s Českou televizí, bude vždy politické. Bylo to krásné heslo, že Česká televize je věc veřejná, ale Česká televize je především předmět politický. Bohužel,“ poznamenala ekonomka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…