Čaputová například dala jasně najevo, že pozvání běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na letošní oslavy Slovenského národního povstání od předsedy parlamentu Andreje Danka se jí příliš nezdá. Dle jejích slov by běloruskou hlavu státu měl zvát někdo na stejné úrovni. A běloruská strana její vzkaz pochopila.
V minulých dnech se také Čaputová vyjádřila k porušování lidských práv v Číně a k Visegrádské čtyřce uvedla, že by se měla věnovat respektování hodnot právního státu a nezávislé justice. A neobávala se ani vyjádřit vzkaz Rusku. „Jsem přesvědčena, že konstruktivní vztahy s Ruskem potřebujeme. Ale k těm je také třeba vzájemný respekt a úcta k pravidlům. Dnes je, bohužel, na straně Ruska nevidím,“ uvedla.
- Původní text ZDE
A jak uvádí v této souvislosti komentátor slovenského deníku SME Peter Tkačenko, v zahraničí politice je Čaputová dále než Kiska. Slováci dle jeho slov nejsou na takovou míru aktivismu v zahraniční politice zvyklí, prezidentka si však jede dle jeho slov svoje.
Nevylučuje, že by se Čaputová mohla stát inspirací – ale musí její jednání přinést výsledky. „Nezapomínejme, že Čaputová má ze všech slovenských přímo volených prezidentů nejslabší mandát. A při pohledu na preference vidíme, že ‚populistický blok“ (zjednodušeně Směr, Slovenská národní strana, kotlebovci a Sme rodina) je stále silný,“ uzavřel Tkačenko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef