Čech popsal pandemii v USA: Nemáš peníze na léčbu? Doufej v charitu. Prý to funguje

01.05.2020 9:35 | Zprávy

Český herní vývojář žijící ve Spojených státech Patrik Špaček v youtubovém pořadu StandaShow popsal, jak průběh pandemie prožívají Američané a co nejvíce komplikuje tamní situaci. O tom, jaké pomoci se zde nakaženým dostává, či nedostává, rozhodují hlavně peníze. „Když jste nemocní a nemáte peníze, tak musíte spoléhat na charitu, ta funguje,“ říká vývojář počítačových her.

Čech popsal pandemii v USA: Nemáš peníze na léčbu? Doufej v charitu. Prý to funguje
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Na úvod Špaček, který žije v Georgii ve městě Roswell, popsal, jak se soukromé zdravotnictví země, jež nemá veřejnou zdravotní péči, vypořádává s koronavirovou krizí. Pro pochopení se vrátil k reformě zdravotního pojištění bývalého prezidenta Baracka Obamy známé jako Obamacare.

Tento zákon v USA z roku 2010 reguluje přístup ke zdravotnímu pojištění. Jeho smyslem má být zvýšení dostupnosti zdravotního pojištění pro chudší vrstvy obyvatel. Herní vývojář však upozorňuje, že tomu je právě naopak a chudých přibývá. Jde totiž prý spíše o druh pojištění, kde lidé spíše platí náklady, než aby dostávali příspěvky.

„Spousta lidí byla proti tomu, když se to změnilo, a šla kvůli tomu do větší chudoby. Obama si tím nahnal balík. Řekne vám, budete platit jen 100 dolarů na osobu měsíčně a budete mít 80 procent pokrytí a ušetříte hodně peněz. Vy ale dopředu musíte splatit třeba 6 000 dolarů, než vám pojišťovna vůbec začne platit to pokrytí, které má hrozně vysoké,“ přiblížil Špaček, kde v tamním zdravotnictví spatřuje největší problém.

Obamacare tímto systémem, který není dobrý, zruinoval velkou spoustu lidí. „Amerika byla nešťastná, že Obama něco takového uzákonil, a vlastně je doposud,“ dodal.

Poukázal na další uskalí – pokuty, když nemáte zdravotní pojištění: „Američané také musejí do dubna platit daně, pokud ale nemají pojištění, jsou pokutováni,“ řekl s tím, že sám byl už pokutován několikrát, vždy částkou 700 dolarů, kterou přidal k daním, jež měl daný rok zaplatit.

Proti těmto mechanismům bojuje americký prezident Donal Trump: „Ten to chtěl celé zrušit, nakonec nechá zdravotní pojišťovnu uzákoněnou, ale pokutu chce zrušit, protože je to nefér vůči lidem, kteří pojištění nechtějí mít a akorát to platí z vlastní kapsy.“

Americký nejvyšší soud počátkem března oznámil, že se bude zabývat politicky výbušnou kauzou, v níž se rozhoduje o ústavnosti reformy zdravotního pojištění bývalého prezidenta Baracka Obamy, známé jako Obamacare. Podle agentury Reuters však soud zřejmě nestihne svůj verdikt zveřejnit před listopadovými prezidentskými volbami.

V Americe ale naštěstí funguje i systém veřejných nemocnic. Lidé, kteří si zdravotní pojištění neplatí, ti nejchudší, dostanou zdravotní péči zadarmo. „Ale i tohle vše opět vyplývá z toho, jaké ti lidé mají přijmy. Pokud vydělají jen 25 tisíc dolarů ročně, což je člověk skoro žebrák, tak jim vše pokryje stát. Pokud má někdo ale nad 50 tisíc dolarů ročně, překročil už hranici, kdy by mohl mít státní podporu, a musí si vše platit už z vlastní kapsy,“ vysvětlil Špaček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…