Jak bylo řečeno, spouštěčem všeho byl příspěvek na sociální síti.
V něm odborník na vojenskou techniku, publicista a bývalý voják Jiří Vojáček zmínil, že Česká republika směřuje k nákupu dvou transportních letounů Embraer C-390 Millenium. To se samo o sobě může jevit jako dobrá zpráva.
??Česká republika zřejmě míří k nákupu dvou transportních letounů Embraer C-390 Millenium pic.twitter.com/OYnaqYDAqO
— Jiří Vojáček (@carramba66) December 22, 2022
Horší zprávou už je, že za současné ministryně obrany Jany Černochové (ODS) se armádní nákupy uskutečňují, alespoň podle řady odborníků, velmi pomalým tempem. Za příklad je dáván nákup jednoho německého tanku za uplynulý rok.
„Česká republika zřejmě míří k nákupu dvou transportních letounů Embraer C-390 Millenium,“ napsal tedy Vojáček a spustil názorovou výměnu, která nakonec nebyla jen o letecké technice, ale armádních nákupech obecně.
Samotný nákup zmíněných letadel byl ale diskutéry kvitován spíše kladně. Zaznívaly argumenty o ceně, nosnosti, ale hlavně o tom, že na výrobě uvedených letounů se podílí i česká forma Aero.
Vycházím z Wiki. Cena za Embraer C-390 Millenium (50 až 55 mil USD)je třetinová proti Airbusu A400 M (152 mil Euro). Na výrobě C-390 se podílí Aero.
— M009 - ????? ??????? ???? ???? (@Roman_Hronza) December 22, 2022
Nosnosti: C390 26t, A400M 37 tun
Věřím, že armáda že armáda zná své potřeby a ví jaký(é) letoun(y) potřebuje.
„Vycházím z Wiki. Cena za Embraer C-390 Millenium (50 až 55 mil USD) je třetinová proti Airbusu A400 M (152 mil Euro). Na výrobě C-390 se podílí Aero. Nosnosti: C390 26t, A400M 37 tun,“ shrnul za ostatní jeden z diskutujících.
Pak už ale přišla řeč na armádní zakázky a koncepci její výstavby. Do té se zapojil i poslanec Parlamentu ČR za ANO a někdejší voják Pavel Růžička.
„Již více než rok čekáme na Výboru pro obranu, že nám ministryně už konečně řekne, jak bude vypadat Koncepce výstavby armády ČR 2030 za vlády ODS s brutální efektivitou armády,“ narážel poslanec za opoziční ANO na vládní sliby.
„Zatím vůbec nic. Ticho. Jedeme v módu nákupů, co nám kdo za šrot daruje. A ještě si udělají PR jak jsou úžasní, že modernizují,“ vyjádřil se dál k nákupům a označil je za darovaný šrot.
Ty nákupy opravdu běží nějak pomalu. Jeden tank za rok mi nepřijde jako výrazné tempo, když se podívám například do ????Polska.
— Jiří Vojáček (@carramba66) December 22, 2022
„Ty nákupy opravdu běží nějak pomalu. Jeden tank za rok mi nepřijde jako výrazné tempo, když se podívám například do Polska,“ souhlasil s výhradami k rychlosti nákupů Vojáček a poukázal na odlišnou praxi u našich sousedů.
„Ale mediálně to mají zmáknuté, to vypadá, jako že nakoupili 100 tanku, 50 nadzvuků, 200 houfnic a 300 BVP. Jedna velká mediální lež. To je ta brutální efektivita,“ pokračoval Růžička s tím, že nízká efektivita armádních nákupů je vyvážena jejich velkým PR.
Ale mediálně to mají zmáknuté to vypadá jako že nekoupili 100 tanku, 50 nadzvuků, 200 houfnic a 300 BVP. Jedna velká mediální lež. To je ta brutální efektivita.
— Pavel Růžička (@ruzickapavel70) December 22, 2022
„Bývalá vláda za osm let nenakoupila nic, po nové vládě chcete za rok obměnu celé armády? Jste blázen,“ zeptal se poslance jeden z dalších diskutérů a naznačil, že současná vláda není oproti té minulé tak špatná.
Tak za bývalé vlády se sfoukly minimálně vrtulníky, dělostřelectvo a základní PVO, zase buďme spravedliví.??Třeba Šlechtové se všichni smáli a já ji dodnes považuju za jednu z nejlepších ministrů obrany po listopadu. pic.twitter.com/IW3aXLQg3t
— Jiří Vojáček (@carramba66) December 22, 2022
Z toho ho ale vyvedl sám Jiří Vojáček, který poukázal na velké armádní zakázky, které se Babišově vládě podařilo zrealizovat.
„Tak za bývalé vlády se sfoukly minimálně vrtulníky, dělostřelectvo a základní PVO, zase buďme spravedliví,“ nabádal diskutujícího a dodal pro mnohé překvapivé sdělení.
„Třeba Šlechtové se všichni smáli a já ji dodnes považuju za jednu z nejlepších ministrů obrany po listopadu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA