Stejně jako ve volbách do Poslanecké sněmovny by na druhém místě skončila ODS s voličskou podporou 19,3 procenta. Třetí se ziskem 17,9 by skončila TOP 09, čtvrtá s 10,1procentní podporou by byly Věci veřejné a pětici by uzavírali komunisté s 9,8 procenty.
Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny podle výzkumu opět nepřekročili lidovci (4,7 procenta). Na rozdíl od sněmovních voleb ale může do těch komunálních na místních úrovních tato strana promluvit stejně jako Strana zelených (3,7 procenta), Suverenita Jany Bobošíkové (2,9 procenta) či různá místní politická hnutí a sdružení.
Praha celostátní preference nekopíruje
Zcela mimo realitu celostátních preferencí je situace ve výzkumu voličských preferencí v Praze. Zde by především kvůli osobnosti bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy podle společnosti SANEP zvítězila s 27,4procentní podporou TOP 09. Druhá ODS, která by tak přišla o dosavadní post dlouhodobě vítězné strany, má podporu 23,8 procenta. V celostátních preferencích vítězící ČSSD se pak podle výzkumu musí smířit v Praze s třetí příčkou a preferencemi 15,9 procenta.
Pokud by pak čtvrté Věci veřejné získaly podle výzkumu v Praze předpovídaných 9,2 procenta hlasů, mohly by s TOP 09 a ODS tak jako ve vládě i na pražském magistrátu uzavřít vládnoucí koalici. Komunistům výzkum předpovídá zisk 6,7 procenta a Straně zelených 4,2. Suverenita Jany Bobošíkové by v Praze získala jen dvě procenta.
Archiv výzkumů: Factum Invenio, SANEP, STEM, CVVM, SC&C,
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ova