„Tenhle román je odbočením od mých obvyklých knížek. Ale chci dát svým čtenářům naději,“ prohlásil spisovatel a historik Vlastimil Vondruška, když v kavárně kina Lucerna v Praze představoval svoji nejnovější knížku Breviář pozitivní anarchie. Ta naděje spočívá i v tom, aby se k lidem dostávaly informace z více stran. Kdo jiný než spisovatelé a média by neměli mlčet k tomu, že od začátku příštího roku začne na ministerstvu vnitra fungovat nová organizační složka, která bude mít za úkol „bránit šíření nepravdivých nebo zavádějících informací a propagandy“, což je nutné vnímat jako pokračování v omezování osobních svobod občanů. „Je to krok k zavádění cenzury,“ varoval historik před tím, co bude znamenat nový útvar na ministerstvu Milana Chovance.
Nejčtenější autor v českých veřejných knihovnách ve své nové knize na základě faktů přesvědčivě dokazuje, že se na cestě, kterou v posledním desetiletí kráčí evropská společnost, opakují fatální chyby našich předků. Současní vládci podle něj činí mnohdy nesmyslné kroky. Naše momentální směřování podle autora rozhodně nevede do ráje, přesto tato kniha nešíří poplašné zprávy, ale je „pouze“ vynikající historickou analýzou. „Pléduji v knize i pro vlastenectví. Byl jsem osočen, že vlastenectví je nacionalismus. Tak to přece vůbec není. Nacionalismus je takový postoj, pokud národ opovrhuje jinými národy, povyšuje se nad ně nebo je neuznává,“ upozornil Vlastimil Vondruška.
Světlo na konci tunelu a střet ideologie s realitou
Vysvětlil také název knihy. „Breviář je církevní kniha modliteb, kterou by si měli věřící pořád číst, aby si upevnili svoji víru. Proto by si i tento breviář měli čtenáři číst opakovaně. Třeba to za deset let bude Korán pozitivní anarchie,“ poznamenal Vlastimil Vondruška. Tu anarchii použil proto, že vyjadřuje skepsi vůči autoritám. „Pozitivní proto, že každý tunel má na konci světlo. Ke světlu se ale nedostaneme automaticky,“ konstatoval úspěšný spisovatel s tím, že i dnešní krize to světlo na konci má, jen je třeba se odvážit jednat podle prověřených zkušeností našich předků a vyvarovat se chyb, které dělali i oni, neboť historie má své zákony a neúprosnou logiku.
„S doktorem Vondruškou spolupracujeme od roku 2002, Breviář pozitivní anarchie je jeho dvaašedesátý titul u nakladatelství MOBA,“ uvedla Olga Ströbingerová, ředitelka nakladatelství, s tím, že oblíbený autor loni oslavil už milion prodaných knih v České republice a každá jeho kniha je považována za bestseller. Spisovatel je přesvědčený o tom, že by se o důležitých věcech mělo veřejně diskutovat. „To by se měl člověk učit. Rétorika je o tom, jak obecně vést diskusi. Smyslem je poslouchat druhého a reagovat na jeho otázky. Ve škole by místo hodiny genderu měli mít raději hodinu rétoriky. Pak bychom dokázali lépe poznávat rozdíl mezi oficiální ideologií a skutečností,“ poukázal Vlastimil Vondruška.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník