Češi prý oceňují členství v NATO, Slováci zase v EU. My EU spíš trpíme, tvrdí expert

13.08.2017 9:43 | Zprávy

Čeští i slovenští voliči potřebují v předvolební kampani slyšet, o co politikům jde, cítit naději a jistotu; vzhledem k ekonomickým rozdílům však na voliče v obou zemích fungují jiná témata. U příležitosti blížícího se 25. výročí uzavření dohody o rozdělení Československa to ČTK řekl Adam Znášik, spolumajitel slovenské agentury Komplot, která pracuje na letošní kampani pro ODS. Češi a Slováci se podle Znášika také výrazně liší v názorech na NATO a Evropskou unii.

Češi prý oceňují členství v NATO, Slováci zase v EU. My EU spíš trpíme, tvrdí expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko

Spolupráci s agenturou, která pomohla ke zvolení slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi, oznámila ODS začátkem roku. Předseda strany Petr Fiala označil za výhodu, že rozumí situaci ve střední Evropě. Na dotaz ČTK, jak se liší práce s voliči z obou zemí, Znášik uvedl, že Češi a Slováci nezapřou, že mají velký kus společné historie. „Ale už je velmi cítit i těch 25 let samostatné cesty,“ dodal.

Velký rozdíl mezi slovenskými a českými voliči vidí ve vnímání NATO a EU. „Zatímco v ČR je pevným bodem NATO a EU je spíš trpěná, na Slovensku je to naopak. Slováci jsou rádi, že jsou v EU, že platí eurem a je to jedno z mála témat, kde se Čechům smějí, protože tomu odporu nerozumí,“ řekl. U NATO jsou podle něj Slováci skeptičtější. „Toto asi nejlépe ilustruje vzájemné rozdíly,“ řekl Znášik.

Shodné jsou podle Znášika komunikační postupy, které lze v kampani využít. „Ty jsou podobné asi ve všech demokratických zemích. Lidé potřebují rozumět, o co politikům jde, potřebují cítit naději, potřebují jistotu, že se rozhodli dobře,“ uvedl.

Rozdíl je podle něj v tématech. „Zatímco Slovensko prvních pět let běželo směrem dozadu, ČR šla velmi jistě a sebevědomě dopředu. To způsobilo rozdíl, který je viditelný dodnes. I když SR dohání Česko v platech nebo důchodech, má proti Česku velmi viditelný investiční dluh v infrastruktuře, rozdíly jsou i v městech a obcích,“ řekl.

Projev rozdílů Znášik spatřuje například v tom, že Česko je přirozenou volbou pro slovenské studenty, opačně to platí jen zřídka. „Rozdíl v kvalitě je velmi čitelný. Nejen ve školách, ale prakticky všude. ČR jde Slovensku naproti asi jen v kvalitě soukromých médií,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…