Tendenci upřednostňovat mladé rodiny před seniory se u české populace ukazuje od poloviny 90. let minulého století. Tehdy tento názor zastávalo více než tři čtvrtiny lidí, po nastolení důchodové otázky v roce 2005 část lidí viděla situaci důchodců o něco hůře, přesto zůstal většinový názor stejný až dodnes, kdy by rodiny s dětmi před důchodci upřednostnilo 65 procent respondentů.
Celá zpráva ZDE
Zcela pochopitelně se pak ke zvýšení důchodů místo pomoci rodinám přiklánějí především lidé starší šedesáti let. Pro podporu seniorů jich hovoří 59 procent, zatímco respondenti ve věku 18 až 29 let jsou pro tuto možnost pouze v 21 procentech případů. Na otázku, zda by důchody měly být pro všechny stejné bez ohledu na výši příjmů v minulosti, odpovědělo kladně 43 procent dotazovaných.
Soubor 1257 respondentů agentury STEM se neshodl ani v otázce způsobu provádění sociální politiky. Od roku 2000 se stále více lidí kloní k propracovanějšímu systému sociální péče. Ten by jako součást sociální politiky místo finančních dávek raději vidělo 62 procent dotázaných.
Související:
Statistika je neúprosná. Penzisté naříkají marně. Za jídlo platí méně
Bezradní studenti 22 let po revoluci: Nemáme ideály, ani za co bojovat
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe