Lidovecký senátor Petr Šilar, dlouholetý příznivec a propagátor soutěže nejen v horní komoře Parlamentu, objasnil, že je potřeba podpořit české potravináře, často malovýrobce, aby se mohli alespoň trochu postavit nekonečnému přílivu potravinářských produktů ze zahraničí.
„Právě soutěže, jako je například tato, ukazují zákazníkům, že naše potraviny jsou nejen kvalitní, ale mnohé dokonce vysoce kvalitní a chutné. Ocenění Českou chuťovkou je svým způsobem i projevem vlastenectví. Já jsem se potkal se spoustou přátel i spolužáků, kteří mají tento titul vystavený všem na očích v kanceláři či provozovně jako čestnou záležitost a jsou na něj patřičně hrdí,“ řekl.
Senátor Šilar, člen hodnotitelské komise, připustil, že samotné a korektní hodnocení více než dvou set přihlášených potravin je náročná záležitost.
Ta, co si na nic nehraje
Česká chuťovka je značka, která si na nic nehraje. Tolik její slogan. Vznikla na základě soukromé, spontánní iniciativy renomovaných potravinářských odborníků, a soukromou iniciativou zůstala.
Proto se s ní také nesetkáme, na rozdíl od jiných, se státní účastí, ani na obrazovkách veřejnoprávní televize. Potravinářští fachmani chtěli a chtějí přispět ke zviditelnění těch českých výrobců, kteří si na kvalitě, a zvláště chuti svých surovinově a technologicky nešizených potravin, zakládají.
Potravináři, již se do soutěže před třinácti lety přihlásili, se dali spočítat velmi rychle. Vzhledem k tomu, že šlo o spontánní iniciativu nadšenců bez jakékoli finanční podpory z veřejných zdrojů, byly začátky povzbudivé.
Organizátoři zjistili, že má smysl poukázat na kvalitní český potravinářský výrobek, a především vyzdvihnout to nejdůležitější, chuť. Tato skutečnost byla tehdy a do značné míry i nyní díky všem pohádkám o nutričních hodnotách a škodlivých éčkách oficiálně značně neoblíbená. A výrobci i veřejnost myšlenku, že je potřeba ocenit i chuť výrobku, ráda převzala.
Organizátoři neustrnuli, proto se součástí soutěže od roku 2011 stala i „Dětská chuťovka“, kde hodnotitelskou komisi tvoří děti a mládež od 6 do 16 let. Ti posuzují výrobky určené právě jim. Dětská porota je složená z členů Dětské tiskové agentury, žáků Základní školy Londýnská a VOŠES a SPŠ potravinářských technologií Podskalská. Podle odborníků jsou to prý nejpřísnější hodnotitelé, se kterými se dosud setkali. A do třetice; v roce 2012 přibylo ocenění pro jedinou výraznou osobnost českého potravinářství, a to titul „Rytíř české chuti“.
Pohled do Valdštejnského sálu. Druhá zprava je předsedkyně hodnotitelské komise prof. Ing. Jana Dostálová. Foto: Antonín Karoch
Předsedkyně hodnotitelské komise, profesorka Jana Dostálová, s potěšením konstatovala, že zájem výrobců o přihlášení do soutěže neklesá, ale stoupá.
„To je velice pozitivní. Potraviny na našem trhu by měly být především chutné. Jídlo je součástí radosti ze života. Když si pochutnáme, tak si rozšíříme toto spektrum radosti. Potraviny by měly být také zdravé a přispívat k prevenci řady onemocnění, které se v naší populaci vyskytují. Obavy leckterých zastánců zdravého životního stylu bych chtěla trochu rozptýlit. Žádné potraviny nejsou nezdravé! Nezdravé je pouze jejich konzumované množství. To je i doporučení Společnosti pro výživu, které jsme letos inovovali a naše upozornění jsme pojmenovali jako „Zdravá třináctka.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový