Česká diplomacie v případě Ukrajiny selhala. A sněmovna jakbysmet, zlobí se KSČM

29.03.2014 14:29 | Zprávy

Situace na Ukrajině zůstává stále vyhrocená. KSČM tvrdí, že česká diplomacie spolu s Poslaneckou sněmovnou v čele s ČSSD, ANO, KDU-ČSL, ODS a TOP 09 přispěla k dalšímu posunu od demokratického mezinárodního práva OSN k právu dvojích standardů.

Česká diplomacie v případě Ukrajiny selhala. A sněmovna jakbysmet, zlobí se KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip, předseda KSČM

Ve svém oficiálním prohlášení, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, komunisté připomínají, že Mezinárodní soud v Haagu prohlásil, že z praxe Rady bezpečnosti OSN nevyplývá žádný všeobecný zákaz jednostranného vyhlášení nezávislosti. „Poslanci za KSČM toto usnesení nepodpořili a označují je za jednostranné a neodrážející objektivní vidění situace,“ zdůrazňují.

KSČM proto navrhla vlastní text, v němž dává najevo své znepokojení nad tím, že podle jejího názoru se na Ukrajině dostaly k moci nedemokratickou cestou fašizující ultrapravicové síly. „Ohrožují nejen demokratický vývoj, ale i většinu levicově nebo jinak reálně smýšlející části ukrajinského národa. O tom svědčí i nevybíravé útoky na představitele Komunistické strany Ukrajiny a vypálení jejich ústředního sídla v Kyjevě,“ stojí v prohlášení.

Mírové řešení bez blokád, sankcí a vojenských hrozeb

Dle názoru KSČM je v případě Ukrajiny nutné se přihlásit k podpoře Deklarace zásad přátelských vztahů a spolupráce mezi státy z roku 1970, principu národů na sebeurčení a také k šesti univerzálním hodnotám, které OSN prezentovala v Miléniové deklaraci, jimiž jsou svoboda, rovnost a solidarita, tolerance, nenásilí, respekt k životnímu prostředí a sdílená zodpovědnost za stav světa.

Komunisté jsou přesvědčeni, že v případě řešení sporu mezi Ukrajinou a Ruskem je v prvé řadě nutné hledat mírová diplomatická řešení před sankcemi, blokádou a vojenskými hrozbami, které by prý připomínaly návrat období studené války.

„KSČM nabízí KS Ukrajiny a KS Ruské federace svou zprostředkovatelskou roli a navrhuje jako možné řešení neodkladné vypsání předčasných parlamentních voleb, na základě nichž by se konstituoval nový ukrajinský parlament disponující legitimitou vůle občanů Ukrajiny, který by společně s tak vytvořenou vládou přistoupil k zajištění rovných práv, včetně autonomií, všem národům Ukrajiny a současně přispěl k demokratickému a mírovému řešení nelehké situace v této velké přátelské zemi,“ uzavírají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nem

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…