Česká vláda počítá s podpisem úmluvy o potírání násilí vůči ženám

12.01.2016 11:19 | Zprávy

Petici s devíti tisíci podpisy žádající vládu o urychlené přijetí mezinárodní úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí předaly dnes ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD) zástupkyně organizací hájících ženská práva. Česko je společně s Lotyšskem a Bulharskem mezi posledními třemi státy EU, které zatím takzvanou Istanbulskou úmluvu nepodepsaly. Chystá se k tomu letos, ujistil organizátorky petice ministr.

Česká vláda počítá s podpisem úmluvy o potírání násilí vůči ženám
Foto: pixabay.com
Popisek: žena, ilustrační foto

"Potvrdil nám, že vláda připojí podpis do poloviny letošního roku," řekla ČTK organizátorka akce Gabriela Bártová z Amnesty International. Po podepsání dokumentu pak bude moct začít jeho ratifikace, která by měla být v Parlamentu dokončena v roce 2018. Do té doby by vláda chtěla podle znění úmluvy upravit všechny související zákony. Petici ministr převzal den před zasedáním vlády, na kterém se bude hodnotit plnění Akčního plánu v oblasti prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2015 – 2018.

Ženské organizace vládu opakovaně k podpisu úmluvy vyzývají. Kabinet tak podle nich dával dosud najevo, že výpady za dveřmi domovů a vůči ženám nemá za problém. Podle průzkumu agentury EU pro základní práva zažilo někdy fyzické či sexuální násilí 32 procent Češek.

Podle úmluvy by země měly chránit před násilím, dělat prevenci a násilné činy stíhat a potlačit, přispět ke zrovnoprávnění žen s muži, připravit plán s opatřeními na ochranu obětí, podpořit instituce a organizace, které se na boj s násilím zaměřují. Úmluva bojuje proti fyzickému a psychickému týrání, nebezpečnému pronásledování neboli stalkingu, znásilňování, sexuálnímu obtěžování, ženské obřízce a proti vynuceným sňatkům, potratům a sterilizacím. Podle dřívějšího vyjádření České ženské lobby ukládá například sbírat statistická data o problematice, zajistit nonstop linku pomoci či vyčlenit v rozpočtu peníze na zajištění potřebných služeb.

Úmluva začala platit v roce 2014. Dosud ji ratifikovalo 19 států.

Analýzu legislativních změn, které je potřeba kvůli úmluvě provést, dělalo ministerstvo spravedlnosti. Původně ji mělo mít už na konci roku 2014, termín se ale odsunul. Vláda tak výsledky schválila až loni v říjnu. Podle legislativců zatím nejsou v Česku trestné vynucené sňatky, upravit se má také možnost postihu za násilnou sterilizaci a promlčecí doba kvůli stíhání za ženskou obřízku.

 

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vam, čtk

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…