Velká poptávka je také po prodavačích, za ně ale společnosti připlácet nechtějí. A tak například Kaufland nabízí novým prodavačům v Praze až 18 tisíc korun hrubého. Jenže prostřední mzda prodavače (tj. polovina prodavačů bere více a druhá polovina méně) dosahuje jen 14 620 korun hrubého.
„Pracovních míst zde s růstem ekonomiky tolik nepřibylo. Firmy je nemusejí přeplácet, jen nahrazují fluktuaci,“ vysvětluje Jaromír Janoš z výzkumné společnosti Trexima.
Celý text je ZDE.
Naopak jiná situace je u pracovníků ostrahy. Počet míst v oboru stoupl, ale tak velký zájem o tuto práci mezi lidmi není. Firmy si tak s navýšením, které kopíruje minimální mzdu, nevystačí a musejí připlácet. Polovina sekuriťáků podle statistiky ministerstva práce vydělává do 12 044 korun, což je téměř o devět stovek více než v roce 2013.
Kromě nekvalifikovaných profesí zaměstnavatelé shánějí také experty. A v některých oborech jsou čím dál vzácnější. Cení se hlavně manuální zručnost. Například novojičínský Tonak shání už druhým rokem specialisty na výrobu klobouků z králičích chlupů. „Zapracování je poměrně dlouhé. Nabízíme kolem 15 tisíc korun měsíčně podle zručnosti,“ říká Jan Vrba, spolumajitel Tonaku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam