„Dostává se Evropa k nějakému bodu zlomu?“ ptala se hned v úvodu moderátorka Daniela Drtinová. „Já si myslím, že ano a že zatím neví, jak se s tím vypořádá,“ konstatoval host. „Dnes se sice díváme svrchu na ekonomické migranty, jenže v minulosti se dávali do pohybu především ekonomičtí migranti. Migrace není nic nového, nová je jen z hlediska rozsahu, v jakém k ní dochází. Tato masová migrace vede ke společenským otřesům, stačí se podívat na aktuální situaci v Turecku. Tam probíhá veliká čistka, o které ani nevíme, kam může směřovat,“ vyjádřil názor první rektor Univerzity Palackého v Olomouci.
Bush mladší prý otevřel skříňku mnoha zel
Náboženské spory spojené s migrací také nejsou nic zcela nového. Prvními osadníky USA byli především protestanti, jenže v 19. století docházelo k přesunu desítek tisíc Irů do Spojených států. Obyvatelé prchali ze zeleného ostrova před hladomorem, jenže za velkou louží je nikdo nevítal s otevřenou náručí. Protestanti napadali v USA kostely Irů – katolíků.
Ze Sýrie se neutíká do Evropy před hladomorem, ale před válkou. Jařab v této souvislosti konstatoval, že Západ nese za dnešní dění na Blízkém východě spoluzodpovědnost. „Já vím, že teď třeba Bushe chválí, jak se choval jako prezident poté, co přestal být prezidentem. Ale nikdo mu nezapomíná chybu, kterou udělal, a říká se, že to byla jedna z největších chyb amerických prezidentů – Irák, kde se otevřela skříňka tolika zel,“ připomněl Jařab.
Nezapomínají na to ani voliči v USA ani jinde ve světě. „Všude to směřuje k něčemu, co není ideální stav pro inteligentního občana USA, ale i jiných států. Jsou zmatení a mají strach, což je přirozené a vždycky tomu tak bylo. Voliči se vždy bránili něčemu novému. Politici toho zneužívají a otázka je, do jaké míry toho chtějí zneužít až za hranici, která by přerostla i je, to je otázka dne,“ řekl v narážce na Donalda Trumpa a některé evropské politiky. Otázkou je, kdo všechno věří politikům typu Trumpa, zda je to většina populace, či nikoliv.
Podle pana profesora bychom si ale mohli vzít do jisté míry příklad z USA, protože každá vlna migrantů směřující za oceán přinesla tomuto národu prosperitu. Otázkou je, zda se změní muslimský svět, který si musí projít určitou reformací, jakou před staletími prošel i křesťanský svět. Muslimové žijící v Evropě by se podle Jařaba prostě měli změnit. Doufá přitom, že k této proměně muslimové opravdu přikročí, aby se z Evropy nestalo bojiště. „Ty ztráty, ke kterým dochází, jsou ztráty životů jednotlivců, ale ty ztráty, které nazýváte občanskou válkou, tak ty už by šly do tisíců,“ varoval Jařab.
Mladí muslimové se chtějí odlišit od otců a dědečků
Měli bychom si prý položit otázku, co vede k radikalizaci dnešních mladých muslimů žijících v Evropě. Možná je to snaha odlišit se nějak od rodičů a prarodičů, kteří se pokoušeli splynout s evropskou společností. Současný způsob odlišování se některých mladých muslimů je však velmi závažný – radikální. „Je to velká hrozba a zjevně není územně omezena jen na Francii nebo Německo. Může to být kdekoliv včetně Česka,“ varoval Jařab.
I tady by se Evropa mohla poučit z historie USA, kde si politici od 18. století kladli otázku, co všechno je třeba k tomu, aby se z přistěhovalců stali Američané. Otcové zakladatelé věděli, že amerikanizace občana je dlouhodobý proces, který může trvat roky. Američané si také lépe kontrolovali, koho si do země pouští. Tento úkol před Evropou také stojí. „Aby její hranice opravdu byly hranicemi, které zabezpečují lidi žijící za nimi,“ apeloval na politiky Jařab.
Trump je jako Hitler a Stalin
Tím prý nevolá po budování plotů, jako prosazuje republikán Donald Trump, to podle jeho názoru není řešení. Naopak to bude aktivizovat nacionalistické proudy ve společnostech, které mohou podpořit autokratické vůdce. Donald Trump říká, že je konzervativní, ale není, on se chová jako autokratický demagog, který říká: máte problém, já vám ho vyřeším. Chová se vlastně jako bůh, co jsme viděli už předtím u Hitlera a Stalina a jinde. On říká, tady jsem já a já jsem vaše řešení, ale není, což víme zase z naší vlastní historie dvou světových válek a celého 20. století,“ poznamenal host.
Liberálně uvažující lidé by měli ostatní voliče zkusit přesvědčit o tom, že Trump a jemu podobní politici nenabízí faktická řešení problémů. Stojí za pozornost, že voliči Donalda Trumpa se velmi podobají voličům našeho prezidenta Miloše Zemana.
„Volí je lidé od piva, kteří si o politice budou povídat u piva, mají nižší vzdělání a upřednostňují materiální zájmy. Všechny lidské zájmy převádějí na otázku, co za to a kolik. Mají konzumní mentalitu. Ale nejsou to všichni. Trump v Americe trefil něco, co se jiným nepodařilo, oslovil lidi, které dlouhou a dlouhou dobu neoslovoval nikdo,“ popsal profesor. To ukazuje na to, že Trump rozhodně není hlupák, jen využívá toho, co se mu nabízí.
Jařab má také neblahý pocit z toho, že Česká republika znovu směřuje na východ. Jako účastník vyjednávání odsunu sovětských vojsk z naší vlasti si posteskl nad tím, že nikdo nahlas nejásal a netleskal, když poslední sovětský voják opustil naši zemi. Tady se tleská jen při hokeji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp