Některé informace z pasáže o krachu Bohemia Energy vám z rozhovoru přinášíme, přidáváme k nim ale i názory odborníků, které se nám na dané téma podařilo dohledat.
„Když spadlo skoro milion zákazníků Bohemia Energy do režimu DPI, museli dostat nové smlouvy a vlastně tak vykoupili velkou část dopředu levně nakoupených energií,“ vysvětluje Síkela pro SeznamZprávy svoji tezi o tom, že za drahé energie může pád Bohemia Energy.
Toho se držel ministr i nadále, když pádu Bohemia Energy přisoudil i naši silnou závislost na ruském trhu, ruském plynu a dalších komoditách.
Podle Síkely je to také důsledek krachu Bohemia Energy.
„Vláda jej neřešila, možná si ho ani nevšimla To vedlo k tomu, že důsledky ruského zneužívání energetiky jako zbraně se u nás projevily dřív a ještě ve větší míře než v jiných zemích,“ je si jistý Síkela.
Nemá ale tak docela pravdu. Ke krachu Bohemia Energy došlo po parlamentních volbách na podzim roku 2021 a Babišova dosluhující vláda v podstatě okamžitě zrušila DPH na elektřinu a plyn, a to až do konce roku 2021 a chtěla DPH zrušit i na celý další rok. To ale odmítla Fialova vláda, které je Síkela členem.
Na zmínku o Bohemia Energy reagoval na svém twitteru i minoritní akcionář ČEZ a odborník na energetiku Michael Šnobr.
Mnohé řečeno správně, ale… Bohemia Energy fakt ne! Hlavní příčinou vysokých cen v ???? je zásadní nesoulad energetické politiky ????a????, sousedních propojených regionů (geograficky ????zaklesnuto do ????), když ta německá je zcela dominantní. EU trh https://t.co/cF5JlkpNow @SeznamZpravy
— Michal Šnobr (@michalsnobr) January 16, 2023
„Bohemia Energy fakt ne! Hlavní příčinou vysokých cen v České republice je zásadní nesoulad energetické politiky Německa a Česka, sousedních propojených regionů (geograficky Česko zaklesnuto do Německa), když ta německá je zcela dominantní,“ objasnil své vidění rekordních cen energií v České republice Šnobr.
Na to zareagoval bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské a energetický odborník a komentátor Pavel Janeček.
Nesoulad není správné slovo. Správné slovo je podřízenosti energetiky ????k????.řešením je pak sebevědomá vyjednávací pozice.
— Pavel Janecek (@janepa68) January 16, 2023
„Nesoulad není správné slovo,“ poopravil kolegu.
„Správné slovo je podřízenost energetiky Česka k Německu,“ nebral si servítky.
„Řešením je pak sebevědomá vyjednávací pozice,“ má jasno Janeček.
Olej do ohně ještě přilil na svém twitteru, kam píše pod nickem „Konec uhlí – nová energie“ Vladimír Budínský, bývalý ministr. Ten uvedl, že v paritě kupní síly máme v ČR nejdražší elektřinu a může za to vláda.
V paritě kupní síly máme v ČR, která je na hlavu velkým exportérem elektrického proudu, s velkým náskokem NEJDRAŽŠÍ elektřinu v celé Evropě.
— Konec uhli – Nova energie (@NovaUhli) January 16, 2023
Druhá, v elektřině silně deficitní Itálie, ji má o 27 % levnější.
Viníkem je vláda, je to státem regulované odvětví.https://t.co/YCWXg0inDA pic.twitter.com/lYJDm6LDth
„V paritě kupní síly máme v ČR, která je na hlavu velkým exportérem elektrického proudu, s velkým náskokem NEJDRAŽŠÍ elektřinu v celé Evropě,“ napsal Budínský a informaci doložil grafem.
„Druhá, v elektřině silně deficitní Itálie, ji má o 27 % levnější,“ upozornil na fakt, že Itálie dováží mnohem více energie, než vyveze, a přesto je o čtvrtinu levnější.
„Viníkem je vláda, je to státem regulované odvětví,“ je přesvědčený Budínský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.