Praha je podle ministra financí Miroslava Kalouska ohledně svého zapojení do pomoci Řecku velmi zdrženlivá. "Pokud by byl zapojen i záchranný fond celé Evropské unie, kde po pomoci Portugalsku a Irsku zbývá ještě 11,5 miliardy eur, pak já doporučuji být zdrženlivý a nesouhlasit s tím," řekl Kalousek deníku Právo. Česko by ovšem v tomto případě mohlo být lehce přehlasováno.
K pomoci Řecku se staví spíše negativně i prezident republiky Václav Klaus. "Řecko buď musí dostat obří pomoc, a nevím, kdo je ochoten ji poskytnout, anebo prostě musí vystoupit z eurozóny, začít žít svým vlastním životem, zase si znovu založit něco jako svou bývalou drachmu," domnívá se prezident.
Protestující Řecko nám možná zvýší daně
Ministři financí EU jednali v pondělí rovněž o uvolnění dalších 12 miliard eur, které Řecko nutně potřebuje, aby odvrátilo bankrot. Eurozóna ale peníze nechce poskytnout, dokud řecká vláda neschválí balík úsporných opatření. Ta ovšem v zemi vzbuzují ostré protesty.
Česká vláda nevyloučila, že by v případě krize eurozóny způsobené Řeckem musela zvýšit daně. "Tento scénář by připadal v úvahu, pokud by se dluhová krize v eurozóně prohloubila a nám by se kvůli útlumu evropské ekonomiky nedařilo snižovat schodky veřejných financí tak, jak jsme si naplánovali," vysvětlil pro Lidové noviny premiér Petr Nečas. "Pak bych prosazoval zvýšení nepřímých daní, například DPH, na 19 procent, abychom tím uklidnili investory a ukázali, že umíme udržet veřejné finance pod kontrolou."
Čtěte:
Finanční pomoc Řecku Češi příliš nepodporují
Věci veřejné: Pomoc Řecku? Spíše ne
Foto: cnb.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par