Už je to oficiální. Hasičský záchranný sbor České republiky volá o pomoc. Činí tak prostřednictvím společného komunikačního a informačního systému známého pod zkratkou CECIS – Common Emergency Communication and Information System.
„Právě jsme přes naše operační středisko generálního ředitelství HZS ČR cestou CECIS odeslali žádost ČR o poskytnutí materiální humanitárni pomoci v souvislosti s vyskytem nemoci COVID-19. Jedná se o plicní ventilátory a přístroje pro podporu plicních funkcí,“ oznámili představitelé Hasičského záchranného sboru na sociální síti Twitter.
O pomoc požádali česky i anglicky.
V diskusi pod příspěvkem brzy zaznělo, že Česko žádá o pomoc zahraničí, a přitom má údajně k dispozici vlastní ventilátory, na které kdesi ve skladě sedá prach.
„To nemyslíte vážně. Vždyť máme vlastní ve skladu, jen jim neschopná státní správa nebyla schopná dát za půl roku razítko.Taky jsem na ně přispěl a jsem fakt na.rán,“ napsal pan Michal.
Spolu s panem Michalem své kritické hlasy pozvedla řada českých osobností. Politolog Jiří Pehe, expremiér Mirek Topolánek či umělec Milan Knížák udeřili na premiéra Babiše a jeho kolegy z vlády. Konkrétně hasičský záchranný sbor spadá pod ministra vnitra Jan Hamáčka (ČSSD).
Politolog Jiří Pehe se odvolal na průzkum agentury Kantar z Otázek Václava Moravce, který ukazuje, že hnutí ANO Andreje Babiše by momentálně volilo 24,5 procenta občanů. Kromě toho průzkum agentury Kantar ukázal, že nejvíce lidí věří odborníkům na boj s koronavirem, jako jsou epidemiologové. imunologové či virologové. Jejich slovům věří více než tři čtvrtiny dotázaných. Téměř 70 procent lidí, respektive 67 procent občanů věří v epidemii i informacím veřejnoprávní ČT. Naproti tomu slovům premiéra Andreje Babiše o koronavirové krizi věří už jen 36 procent lidí. Většinou jde o voliče ANO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp