Vláda České republiky v současné době chce sázet na jádro, a připravuje proto výstavbu nového bloku. „Evropská unie však jádro mezi čisté zdroje neřadí, a Andrej Babiš (ANO) nebyl schopný vyjednat žádnou výjimku. Nový jaderný zdroj je navíc otázka spíše až dalšího desetiletí. Česko tak může být brzy závislé na importu. Ceny elektřiny, už nyní vysoké kvůli emisním povolenkám, by to ještě vyhnalo vzhůru,“ poznamenává server Echo24.cz.
ČEZ již v loňském roce uzavřel elektrárnu Prunéřov, v současné době chystá ukončení černouhelných Dětmarovic. Tempo uzavírání uhelných elektráren není dopředu dané. Poté co dojde k útlumu uhlí, Česko bude pravděpodobně čelit zásadnímu problému s nedostatkem elektřiny. Vláda v současné době proto spoléhá na finance z modernizačního fondu, z nichž by měly plynout prostředky hlavně na obnovitelné zdroje. Takže například na solární panely.
„Na Temelín ani Dukovany nelze ‚čerpat‘. Umožnění tohoto čerpání se zdá být primárním cílem české evropské diplomacie,“ poznamenal k tomu hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň.
Případné výpadky energie by tak měl nahrazovat hlavně plyn. „Plyn, přestože se jedná o fosilní zdroj, má nižší emisní náročnost a modernizační fond s ním jako s přechodným palivem do plné dekarbonizace počítá. Plynové technologie jsou navíc běžně komerčně dostupné s krátkou dobou výstavby,“ podotkl k tomu výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor s tím, že po ztrátě výhody domácího uhlí si musíme především udržet pozici země s robustní elektrizační i plynárenskou sítí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.