Hromadnou výpovědí na konci roku by se tak hradečtí lékaři připojili ke kampaniLékařského odborového klubu (LOK).
Klub varuje, že lékaři odejdou do ciziny, pokud se jejich platové podmínky nezlepší. K výzvě se už příhlásil více než šestina nemocničních lékařů.
"Na naši výzvu Děkujeme, odcházíme, kterou jsme odstartovali před měsícem, už kladně odpovědělo 2500 z 16 tisíc nemocničních lékařů.
Většinou jde o menší nemocnice, ale už se přidávají i lékaři z velkých nemocnic, například z fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze" prohlásil Martin Engel, předseda LOKu.
Odbory: Lékařům už sliby nestačí
Podle Engela lékařům už došla trpělivost a nestačí jim jen sliby reforem. Na zvýšení platů jsou zapotřebí tři až čtyři miliardy ročně a zdravotní pojišťovny je prý mají.
LOK požaduje, aby plat začínajícího lékaře byl na úrovni 1,5násobku průměrné měsíční mzdy ve státě, což by nyní bylo asi 35 tisíc hrubého měsíčně.
Lékař s plnou klasifikací by měl brát trojnásobek za základní pracovní dobu bez přesčasů a odměn, tedy zhruba 72 tisíc korun.
Odbory jsou připraveny odcházejícím lékařům pomoci s vyřízením dokladů pro práci v cizině. Platí to i pro hradeckou nemocnici.
„Logisticky a možná i finančně pomůžeme, aby ty papíry měli co nejrychleji k dispozici. Většina těchto lékařů už dnes začíná vyjednávat o nějakém kontraktu buď v Německu nebo Irsku, což jsou nejčastější destinace," prohlásil šéf lékařských odborů v hradecké fakultní nemocnici David Doležal.
Nemocnice: Pomoci musejí politici
Náměstek ředitele hradecké nemocnice Zdeněk Tušl je toho názoru, že jde o problém, který nemůže nemocnice řešit. Na výrazný nárůst mezd prostě nemá peníze. Podle Tušla je to úkol pro politiky.
„Kdyby opravdu došlo k tomu, že by sto nebo dvě stě lékařů z nemocnice mělo dát výpověď, tak to by byla jistě katastrofa pro nemocnici, protože jestliže počet lékařů v nemocnici je kolem 450, a z toho právě ti mladí jsou výkonní u lůžek, tak by to byla jistě rána pro nemocnici. Takže budeme muset promyslet, jak se zachovat."
Lékaři: Dobré nejsou ani pracovní podmínky, ani platy
„Nemáme tady odpovídající platy, ani dobré pracovní podmínky," říkají lékaři, kteří se rozhodli odejít pracovat v zahraničí.
Zemí zaslíbenou je pro mladé lékaře zřejmě Německo a spolu s Velkou Británií je i jejich nejčastějším cílem.
Podle ministerstva zdravotnictví bylo za poslední dva roky vydano pro práci v zahraničí zhruba 600 osvědčení .
Stále častěji jde o čerstvé absolventy lékařských fakult, které lákají do Německa úplně jiné nástupní platy. Jedná se o násobky toho, co by dostávali doma. Mladý právě vystudovaný lékař si údajně může vydělat asi čtyři tisíce eur.
Druhým důvodem je úplně jiný přístup k dalšímu odbornému lékařskému růstu. A to především k prvním atestacím, po nichž platy lékařů výrazně rostou.
Čtěte také:
Odchody mladých lékařů do zahraničí lidé chápou
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ro