Jako ukázkový příklad uvádí BIS propojení části pedagogů plzeňské právnické fakulty s představiteli policie, státní správy a s advokáty. "I v roce 2010 byly zaznamenány případy nestandardního jednání některých soudců a státních zástupců, jež představovaly ohrožení řádného výkonu justice," shrnuje zpráva BIS.
Související: Komisi pro kontrolu BIS povede Richard Dolejš
"Dysfunkce 'plzeňského typu' byla opakovaně zjištěna i na dalších vysokých školách v ČR. Zejména na školách zaměřených na právnické vzdělání a veřejnou správu představují negativní jevy jako protekcionismus vůči prominentním studentům, existence 'rychlostudentů' či obcházení akreditací formální spoluprací se zahraničními školami závažná rizika z hlediska vytváření nových klientelistických sítí v oblasti justice, státní správy a samosprávy," konstatuje výroční zpráva.
SLEDUJEME TÉMA Korupce
V loňském roce se tak jednalo i o zmanipulování soudních řízení, úniky informací z databází soudů či korupční jednání. Sice taková jednání mají znaky kriminálních činů, jak píše BIS, vzhledem k postavení soudců je ale nelze postihnout.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan