K výsledku voleb se vyjádřil po zveřejnění projekce francouzských médií, které Macronovi přisoudily vítězství s asi 58 procenty hlasů. Výsledky přivítali i další politici vládní koalice. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) popřál Macronovi odvahu do dalších pěti let služby Francii a Evropě. Podle něj je třeba řešit výzvy od války po klimatickou změnu.
Podle šéfky Sněmovny a koaliční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové podobně jako podle předsedy STAN a vicepremiéra Víta Rakušana ve Francii prohrál nacionalismus a populismus. Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK napsal, že je rád, že může pokračovat prohlubování česko-francouzské spolupráce. Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura má za to, že nacionalistka Le Penová nezvítězila, ale zvítězily její názory.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.