Petříček zároveň v Českém rozhlasu uvedl, že je pro něj nepřijatelné, aby padala takto silná vyjádření na adresu Česka. A to přesto, že cesta Vystrčilovi nebyla vládou doporučena. Ve vztahu dvou suverénních zemí by totiž podle Petříčka takové výrazy padat neměly. Zároveň dodal, že pro čínskou stranu je to emotivní a citlivé téma.
„Na druhou stranu jsme opakovaně zdůraznili, že na naší pozici a na politice České republiky se nic nemění. Cesta pana Vystrčila není žádným obratem o 180 stupňů. Budeme pokračovat v tom, co jsme dělali doposud – ať už ve věcech, kde můžeme najít shodu, ale i tam, kde se s Čínou naprosto míjíme,“ sdělil Petříček s dovětkem, že je pro něj důležité vést dialog o lidských právech, svobodách menšin a podobně.
„Opakovaně čínské straně zdůrazňujeme, že spolupráce s Tchaj-wanem je pro obě strany přínosná, ale to neznamená, že bychom měnili principy naší politiky,“ dodal ministr zahraničních věcí.
Petříček se následně také vyjádřil ke slovům Vystrčila, který uvedl, že na Tchaj-wan mimo jiné dorazil proto, abychom narovnali záda a chovali se jako suverénní země. „To, že se o zahraniční politice bavíme, je podle mě důkazem sebevědomí, nikoliv toho, že bychom někde potřebovali narovnávat páteř,“ míní Petříček.
Závěrem zdůraznil i to, že není v zájmu Česka nebo Evropy se odříznout od Číny. „Politika, která byla nastavena v 90. letech, stále dává smysl – to nám ale nebrání zvedat sporná a citlivá témata,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef