Chaos v Německu: Jeden úřad migranta odmítne, druhý přijme

17.04.2025 9:04 | Monitoring

V Německu, konkrétně na letišti v Lipsku, mělo přistát letadlo s dalšími uprchlíky z Afghánistánu. Server nejčtenějšího německého deníku Bild v této souvislosti upozornil, že v německé migrační politice panuje „hrozný chaos“. Jedno ministerstvo označí část žadatelů o azyl za potenciálně rizikové, ale jiný ministr trvá na tom, že se musejí přijmout.

Chaos v Německu: Jeden úřad migranta odmítne, druhý přijme
Foto: Archiv PG
Popisek: Tálibánský průvodce

Ve středu večer mělo v Lipsku přistát kolem 160 lidí, kteří uprchli do Pákistánu před Tálibánem. Z provizorního seznamu bylo v krátké době vyškrtnuto 20 lidí a další čtyři lidé byli vyškrtnuti krátce před odjezdem kvůli nejasnostem ohledně pasových fotografií. V letadle tak nakonec sedlo jen 138 lidí, z toho bylo 80 žen a dětí.

Anketa

Dělá Donald Trump svou práci dobře?

93%
4%
hlasovalo: 4318 lidí
V praxi to prý vypadá tak, že se jednotlivé úřady a bezpečnostní orgány přou, kdo na seznamu má být a kdo ne, a pokud se stane, že jeden resort některé žadatele o azyl vyškrtne, v ministerském baráku o pár ulic vedle si vytvoří vlastní seznam, na němž se osoby vyškrtnuté z prvního seznamu opět objevují.

„Pokud jsou Afghánci odstraněni z jednoho seznamu, jsou zařazeni na seznam pro další let. A pak jsou znovu podrobeni kompletní bezpečnostní kontrole. Je to absurdní, nekonečná smyčka,“ sdělil deníku Bild jeden z úředníků obeznámený se situací.

Do konce roku 2024 bylo prý jen na prověřování Afghánců vynaloženo přes 4 miliony eur.

CDU, která zatím stále není součástí vlády, vyzývá končící kabinet sociálního demokrata Olafa Scholze, aby lety uprchlíků z Afghánistánu do Německa okamžitě zarazil, ale ministerstvo zahraničí a ministerstvo vnitra odpovídají, že je stále třeba přijmout asi 2600 osob, kterým se německá vláda již zavázala, že jim pomůže.

Podle saského předsedy regionální vlády to ukazuje, že končící koalice v Berlíně přehlíží skutečnost, že si Němci přejí jiný přístup k migrační politice, což dali jasně najevo tím, jak hlasovali ve volbách. Končící ministryni zahraničí Annalenu Baerbockovou z řad Zelených však tato změna nálad nezajímá a na poslední chvíli ve funkci zavazuje Německo k přijetí dalších žadatelů o azyl.

„Ilustruje to, jak člověk může svůj vlastní názor povýšit nad názor převažující v celé zemi,“ poznamenal Kretschmer pro německou veřejnoprávní televizi ZDF.

„Musíme se více zaměřit na to, co lidé v této zemi považují za správné,“ říká Michael Kretschmer, předseda CDU a saský ministr.

Spolupředsedkyně Strany zelených v Bundestagu Britta Haßelmannová kritiku CDU odmítla. „V tuto chvíli není důvod k rozhořčení. Protože máme humanitární odpovědnost.“ Citovala ji druhá německá veřejnoprávní televize ARD s tím, že podle Zelených má Německo humanitární povinnost pomoct těm, které stávající islamistická vláda Tálibánu ohrožuje. Má jít o ženy, děti a obecně o bojovníky za lidská práva. „K tomuto postupu jsme se právně zavázali, a proto je správné a nutné jej provést,“ zdůraznila spolupředsedkyně Zelených.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…