Podle rozsudku Evropského soudního dvora porušila Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové právo EU tím, že utajila informace o zakázkách na vakcíny proti covidu-19 v hodnotě několika miliard eur. Soudci v Lucemburku rozhodli, že bruselský orgán neposkytl dostatečný přístup k dokumentům, zejména pokud jde o možné střety zájmů a pravidla pro odškodnění výrobců vakcín. Zakázkami se zabývá také Úřad evropského veřejného žalobce.
Během pandemie v letech 2020 a 2021 Evropská komise jménem členských států vyjednala a uzavřela smlouvy s farmaceutickými společnostmi na stovky milionů dávek vakcín. Tento postup byl opakovaně kritizován, protože smlouvy byly zveřejňovány jen částečně a navíc docházelo ke zpoždění dodávek.
V roce 2021 požádali o přístup ke smlouvám poslanci Evropského parlamentu a soukromé osoby. Evropská komise vedená Ursulou von der Leyenovou však tento přístup umožnila pouze částečně. Poslanci a soukromé osoby proto podali žalobu a nyní jim soud dal za pravdu.
Soud podle německého deníku Die Welt kritizoval skutečnost, že komise dostatečně nezdůvodnila, proč by rozsáhlý přístup k doložkám o pravidlech pro odškodnění poškodil obchodní zájmy společností. Komise rovněž odmítla přístup k dokumentům s odkazem na ochranu soukromí osob. Žalobci však řádně prokázali zvláštní účel veřejného zájmu na zveřejnění údajů.
Rozsudek přichází den před hlasováním v Evropském parlamentu o druhém funkčním období Ursuly von der Leyenové ve funkci předsedkyně komise. Von der Leyenová potřebuje hlasy 361 poslanců, například většina českých europoslanců předem avizovala, že Leyenovou nepodpoří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.