Chceme mít zdravotnictví na úrovni Západu, nebo Albánie? Profesor Pafko se špičkoval s ministrem Vojtěchem

15.09.2019 13:45 | Zprávy

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, expert ODS Petr Zimmermann a lékař Pavel Pafko. Je zdravotnictví těsně před zhroucením, jak tvrdí odbory? Profesor Pafko podotkl, že záleží na tom, jak se na to díváme. Pokud chceme zdravotnictví na úrovni Albánie, tak je v systému peněz dost. Ale pokud chceme zdravotnictví na úrovni USA, je jich málo. A Vojtěch se hned ohradil...

Chceme mít zdravotnictví na úrovni Západu, nebo Albánie? Profesor Pafko se špičkoval s ministrem Vojtěchem
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Premiér Andrej Babiš (ANO) přislíbil, že do zdravotnictví přiteče 6 miliard korun navíc. Odborářům to ale nestačí, požadují víc o 14 miliard, tedy o 8 miliard víc, než slibuje předseda vlády. Adam Vojtěch před kamerami prohlásil, že on 8 miliard navíc rozhodně neslíbí. „My už teď saháme 11 miliard do rezerv. Odbory mohou klidně chtít 100 miliard navíc, mohou stupňovat své požadavky, ale je třeba se dívat na ta čísla,“ zdůraznil šéf resortu zdravotnictví.

„Odbory, když s nimi jednáme, tak říkají ‚nás moc nezajímá, co bude v roce 2021, nás zajímá, co je teď, případně příští rok‘. Ale já se musím chovat jako odpovědný ministr,“ zdůraznil Vojtěch.

Zimmermann dal Vojtěchovi za pravdu. Jako opoziční politik by prý spíš měl tleskat požadavkům odborů, ale kriticky prý uznává, že ministr má v některých věcech pravdu. Do zdravotnictví opravdu teče více peněz. Problém je však podle experta ODS v tom, že velké nemocnice dostávají více peněz než malé nemocnice, za provedení téhož zákroku. Zatímco velké nemocnici mohou pojišťovny platit za operaci slepého střeva 36 tisíc, tak v malé nemocnici tatáž operace stojí asi 27 tisíc korun.

Profesor Pafko se postavil na stranu odborů.

„Víte, jestli je peněz moc nebo málo, to je relativní. Pokud chceme mít zdravotnictví na úrovni Západu, tak je těch peněz málo. Pokud chceme zdravotnictví na úrovni Bulharska nebo Albánie, tak je peněz dost,“ zaznělo z úst profesora Pafka.

Pokud jde o to, proč ve velké nemocnici stojí operace slepého střeva více než v nemocnici malé, je to prý i kvůli počtu lékařů. V malé nemocnici slouží noční službu jeden lékař, ve velké to jsou tři lékaři, kteří mohou operovat i složité případy, v případě nutnosti. A tyto tři lékaře je podle Pafka třeba zaplatit.  

„První věc. Já jsem první ministr, který úhradovou vyhlášku tvoří transparentně. My ji tvoříme tak, že se všichni sejdou u jednoho stolu, tam jsou praktičtí lékaři a další, a jednáme. Doteď to bývalo tak, že se ta úhradová vyhláška vydala a nikdo nevěděl, jak vznikla,“ zlobil se před kamerami ministr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…